Nestlé’nin Bursa’daki her iki tesisine birden  “Sıfır Atık” Belgesi

Nestlé’nin Bursa’daki her iki tesisine birden “Sıfır Atık” Belgesi

Yaşam kalitesini artırmak ve daha sağlıklı bir geleceğe katkıda bulunmak için çalışan Nestlé hayata geçirdiği tüm projelerinde, bireyler ve aileler, topluluklar ve gezegen için değer yaratmayı hedefliyor. Bu anlayış doğrultusunda operasyonlarının çevreye etkisini sıfıra indirerek, bu bilinci topluma yaymaya odaklanan Nestlé’nin Bursa’daki iki tesisi birden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “Sıfır Atık Belgesi”ni almaya hak kazandı.

Nestlé Türkiye’nin Karacabey’deki gıda ve Kestel’deki su dolum tesisinin gönüllülük esasıyla dahil olduğu sertifikalandırılma süreci kapsamında; kaynakların sağlıklı ve verimli biçimde kullanılması, atıkların asıl kaynağında yönetim altına alınması, azaltılması ve ayrıştırılarak geri kazanılması faaliyetleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerince denetlenerek, belgelendirildi.

Hayata geçirilen yeni düzenlemeler ile yılda 56 ton atık geri dönüşüm sistemine dahil edildi. Çalışanlar için, geri dönüşüm ve yeniden kullanım konusunda farkındalık eğitimleri ve etkinlikler düzenlendi. Ofis ve fabrika ortak alanlarına atıkların farklı şekilde ayrıştırılmasına olanak sağlayan geri dönüşüm kutuları yerleştirildi ve kullanımı teşvik edildi.

2019 yılında, Nestlé Türkiye çevre gönüllüleri gerçekleştirdikleri “plogging” etkinlikleri ile bir yandan fiziksel aktivite yaparken diğer yandan “sıfır atık” bilincini fabrika dışına taşıdı. Paydaşların katılımıyla gerçekleştirilen 7 farklı çevre temizliği etkinliğinde, 1100 katılımcıyla 10 tonu plastik olmak üzere toplam 17 ton atık toplandı.

Nestlé Türkiye Hakkında:
Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé’nin temelleri 1866 yılında İsviçre’nin Vevey kasabasında atılır. Şirketin kurucusu Henri Nestlé dünyanın ilk hazır bebek mamasını geliştirir. ‘Farine Lactée’ adı verilen süt bazlı bebek maması olan bu ilk Nestlé ürünü, şirketin insanı ve sağlığı her şartta öncelikli tutma, bilimsel araştırma kalite, güven, gibi temel değerlerinin de bir sembolü olur.

Nestlé, 150 yılı aşkın bir sürede yeni ürünler, yeni kategoriler ile istikrarlı bir şekilde büyümüş ve dünya gıda ve beslenme sektörünün lideri haline gelmiştir. Bugün Nestlé 500’e yakın fabrikası 323.000 çalışanı ile dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde faaliyet göstermektedir.

4 kıtada 34 merkezde 5.000 kişilik bir ekiple AR-GE çalışmaları yürüten Nestlé araştırma geliştirme konusunda da gıda firmaları arasında lider konumdadır. 1909 yılında ülkemize giren Nestlé, Türkiye’nin en köklü gıda firmalarındandır. 1927’de Türkiye’deki ilk çikolata fabrikasını kurarak üretime başlayan Nestlé, bugün 10 kategoride 50 markası ve 800’ün üzerinde ürünü ile faaliyet göstermektedir. Türkiye’de satılmakta olan ürünlerinin %92’sini yerli ham madde ile Bursa Karacabey fabrikasında üreten, doğal kaynak suyu şişelemesini Bursa Uludağ Kestel ve Uludağ İnegöl tesislerinde gerçekleştiren Nestlé 114 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Bugün 3.000 kişiye doğrudan, 7.000’in üzerinde kişiye dolaylı olarak istihdam sağlayan Nestlé, Türkiye’deki üretim üssünden başta Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa olmak üzere bölge ülkelerine ihracat gerçekleştirmektedir.

www.nestle.com.tr | www.facebook.com/NestleTurkiye

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
nestle

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2019-05-28 00:06:47
2019-04-17 21:11:51
2019-04-14 16:55:41
2019-03-18 23:18:20