Cezayir’de protestolar sürüyor

Cezayir’de protestolar sürüyor

Cezayir’de 4 Temmuz’da seçime gidileceğinin açıklanmasına rağmen ülkede gösteriler sekizinci haftasında devam ediyor.

Protestolar ve eski Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika’nın ordunun baskısıyla istifasının ardından gözler ülkede yapılacak seçimlere çevrildi. Cezayir’de geçici Devlet Başkanı Abdulkadir Bin Salih’in 4 Temmuz’da devlet başkanlığı seçiminin yapılacağını açıklamasına rağmen ülkede protesto gösterileri sekizinci haftasında sürüyor. Cezayir’de, Millet Konseyi Başkanı Abdulkadir bin Salih’in geçici devlet başkanı olmasına karşı çıkan binlerce kişi sokakları doldurdu. Protestocular ellerinde “Bin Salih’e hayır. Tüm yolsuz insanların kovuşturulmasını istiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı. Rejim karşıtı sloganlar atan göstericiler Buteflika yanlısı herkesin hükümetten uzaklaştırılmasını istiyor. Güvenlik güçleri ise protestoculara tazyikli su ile müdahale etti.

Öte yandan geçici Devlet Başkanı Abdulkadir Bin Salih, 90 günlük geçici görevi boyunca, seçimlerin özgür bir ortamda olmasını sağlayacağının garantisini verdi.

Devlet Başkanlığı koltuğunda 20 yıldır oturan ve çeşitli sağlık sorunları yaşayan 82 yaşındaki Buteflika, beşinci dönemi için aday olmuş ve protestolar patlak vermişti. Buteflika, protestolar nedeniyle 18 Nisan’da yapılması planlanan seçimleri ertelemiş, ancak büyük tepkiyle karşılanmıştı. Sivil baskıların sonucunda ordu tarafından da sözlü olarak uyarılan Buteflika, 2 Nisan’da istifa etmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM