USD
4,8482
EURO
5,6796
ALTIN
201,0282

Uyku apnesi canınızdan etmesin!

Özel Hayat Hastanesi’nden Uzm. Dr. Fulya Gürkan, uyku apne sendromunun tedavi edilmediği takdirde yüksek tansiyon, inme, kalp hastalıkları, trafik ve iş kazaları gibi yaşamı tehdit eden sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti.

Uyku apnesi canınızdan etmesin!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Horlama uyku kalitesini bozan etmenlerin başında geliyor. Uzmanlar, horlama arasında nefeste durmalar meydana gelmesinin uyku apne sendromuna işaret ettiğini vurguluyor. Özel Hayat Hastanesi’nden Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzm. Dr. Fulya Gürkan, uyku apne sendromunun uykuda solunumun durması hastalığı olarak tanımlanabileceğini kaydederek, “Uyku sırasında nefes almada güçlük, solunum durması daha sonra solunum çabasıyla tekrar normale dönme, uykuya dalma ve uykudan uyanmaların gece boyunca tekrarlarıyla giden bir hastalıktır” dedi.

 

HASTALAR SOLUNUMLARIN DURDUĞUNU FARK ETMİYOR

 

Bu durumdaki hastaların genellikle solunumlarının durduğunun farkında olmadıklarını belirten Dr. Gürkan, şöyle konuştu: “Fakat yanındaki kişiler gürültülü ve düzensiz horlamanın aralıklarla kesildiğini, ağız ve burunda solunumun durduğunu ve bu sırada göğüs ve karında hareketin devam ettiğini tarif edebilir. Bu hastalarda gece uzun süre uyumalarına rağmen gündüz aşırı uyku hali ve sabah yorgunluğu vardır. Otobüste, toplantılarda, hatta araba kullanırken uykuya dalma olur. Bunun nedeni de sık tekrarlayan solunum durmaları ve uykuda sık bölünmeler nedeniyle asıl dinlenmeyi sağlayan derin uykuya ulaşamamalarıdır. Beyin oksijenlenmesinin bozulması ve solunum için harcanan çaba, vücutta aşırı yorgunluk oluşturmaktadır.”

 

İNMEYE NEDEN OLABİLİR

 

Uyku apne sendromu tedavi edilmezse sağlığı tehdit edici sonuçlar doğuracağını vurgulayan Dr. Gürkan, bu sonuçları şöyle açıkladı: “Bu hastaların yüzde 30 ila 50’sinde yüksek tansiyon tespit edilmiştir. Uyku apne sendromunun kalp krizi, kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, aritmiler gibi kalp hastalıklarına yol açtığı da tespit edilmiştir. Erkeklerde iktidarsızlık kadınlarda da adet düzensizliklerine yol açar. Sabahları baş ağrısı, bunaltı, gece boyunca sık idrara çıkma, yatağını ıslatma, trafik ve iş kazaları, konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, sinirlilik, depresyon, kaygı ve kişilik değişiklikleri de diğer önemli sonuçlardır. Uyku apne sendromu tedavi edilmemesi durumunda beyin damar hastalıkları ve inmeye de neden olabilir.”

 

TEŞHİS NASIL KONULUYOR?

 

Her gece gürültülü horlama, gece tekrarlayan uyanmalar ve solunum durmaları, gündüz aşırı uyku hali, sabahları baş ağrısıyla uyanmalar gibi belirtiler taşınması halinde mutlaka bir uyku uzmanıyla görüşülmesi gerektiğini söyleyen Dr. Gürkan, “Uyku apne sendromu olduğu düşünülen hasta bir ya da iki gece uyku laboratuarında yatırılıp uyku testi yapılır. Uyku testinde gece boyunca beyin aktiviteleri ve vücutla ilgili farklı fonksiyonlar ve bunların arasındaki ilişki değerlendirilerek tanı konulur ve sonrasında tedaviye başlanır” dedi.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM