USD
4,7073
EURO
5,5003
ALTIN
197,1563

Unutulmaya yüz tutan sanat “Kaat’

Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin seçmeli derslerde yaptıkları kaat’ı çalışmaları Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde sergileniyor.

Unutulmaya yüz tutan sanat “Kaat’
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Geleneksel Türk sanatları arasında yer alan ve unutulmaya yüz tutan kaat’ı sanatı, Uludağ Üniversitesi’nde 4 yıl önce seçmeli ders olarak okutulmaya başlandıktan sonra geleceğe taşınma konusundaki umutları arttırdı.

Türkiye’de ilk kez Uludağ Üniversitesi tarafından ders olarak okutulan kaat’ı sanatının giderek ilgi gördüğünü belirten Güzel Sanatlar Bölümü eğitmeni ve kattâ Dilek Erim, bu sanatı öğrencilerle birlikte yaşatmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Dünyanın en önemli müzelerinde kayıt altına alınmış eserler bulunduğunu ve o eserlerden yararlanarak tasarımlar yaptıklarını ifade eden Erim, öğrencilerinin çalıştığı renkli ebru kâğıtlarını geleneklere uygun biçimde toprak boya ve doğal kitreden bizzat kendinin yaptığını söyledi.

Kaat’ı sergisini geleneksel hale getirdiklerine değinen Erim, bu sergide 103 çalışmaya yer verdiklerini ve sergideki çalışmaların her birinin koleksiyon değerinde olduğunu belirtti.

Kaat’ı, ebru, tezhip, hat ve minyatür gibi geleneksel Türk sanatlarından biri. Kaat’ı, bir kâğıt veya deri üzerindeki yazı veya motifler keskin bıçaklarla kesilip çıkartılarak, içi oyulmuş parçayı ve içinden çıkartılan parçayı ayrı ayrı başka bir kâğıt, deri veya cam üzerine yapıştırma işi olarak tanımlanıyor.

Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’ndeki sergi, 5 Mayıs’a kadar izlenime açık kalacak.

 

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM