USD
4,8559
EURO
5,6790
ALTIN
194,3162

“Türkiye’de yazacak konu çok

Yazar Neşe Doster, Türkiye’de yazacak çok mevzu olduğunu belirterek, son kitabında gerçek hikayelere yer verdiğini söyledi.

“Türkiye’de yazacak konu çok
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Kadın Hayata Yakın” etkinliğine bu kez araştırmacı-yazar Neşe Doster konuk oldu. Podyum Davet’teki söyleşiye Nilüfer’in çeşitli mahallelerinden yaklaşık 700 kadın katıldı.
Kadınlar daha önceden Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü tarafından kendilerine armağan edilen, Neşe Doster’in “Gitme Dönmezsin Dedi Annem” isimli kitabını okuyarak geldi. Nilüferli kadınların Doster ile buluşmasına Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de katıldı.
Kadınların sıkıntılarının bitmez tükenmez olduğunu belirten Doster, anlattığı hikayelerle dinleyenleri Anadolu’dan Avrupa’ya ve Orta Doğu’ya kadar uzanan yolculuğa çıkardı. Bursa’ya defalarca geldiğini ifade eden Doster, yazarlık serüveninde Bursa’nın unutamadığı izi olduğunu belirterek, “Hepimizin çocukluğunda vazgeçemediği bir oyuncak vardır. Kars’ta geçen çocukluğumda bir oyuncak dikiş makinem oldu. Onla oynarken kuzenlerimden biri oyuncağımı kırdı. Buna çok üzüldüm ve bir öykümde yazdım. Aradan yıllar geçti ve bir konuşma için geldiğim Bursa’da bir paket geldi kürsüye. Açtım ve içinden bir oyuncak dikiş makinesi çıktı. Bursalılar çok farklı” dedi.
Ortada bir resim olduğunu ve bununla toplumun maalesef barışamadığını söyleyen Neşe Doster, “Bu resim bazen tarlada, evde, sokakta ve son zamanlarda cinayetlerde çıkıyor. Son 15 yılda kadın cinayetlerinin yüzde bin 400 arttığı bir ülkede yaşıyoruz. Sarılıyoruz, sarıyoruz, kucaklıyoruz ama dövülüyoruz. Peki biz ne yapalım? Nerde hata yapıyoruz? Çocuklarımızın büyüdüğünü kabullenemiyoruz. Onların üzerine titriyoruz, ama annelikten çıkamıyoruz. Bu araştırmaları yaparken derin iz bırakan hikayelere rastladım. Birlik olmalıyız. Hayatta beklentilerimiz, hayallerimiz var. Hedeflerimiz de olmalı. Hedef olmazsa başarıya ulaşamazsınız” diye konuştu.
‘Gitme Dönmezsin Dedi Annem’ adlı kitabının birçok yerden yaşanmışlık hikayesini içerdiğini belirten Doster, “Geçmişe baktığımda, çok gezmişim, ama yorulmuşum, uykusuz kalmışım, hatta gözlerimi bozmuşum. Derdi olan konuşur. Zaten yazmasaydım bugün sizlerle burada buluşamazdık. Ülkemizde yazacak çok konu var. Bu kitabım da birçok gerçek öyküyü içeriyor. Adını,Viyana’da tanık olduğum Tokatlı bir ailenin düğünü sırasında duyduğum sözden aldı” dedi.
Kadınların konuk yazara sorular da yönelttiği söyleşinin sonunda Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de teşekkür konuşması yaptı. Neşe Doster’e katılımından dolayı teşekkür eden Başkan Mustafa Bozbey, “Her zaman söylüyorum; kadın değişirse dünya değişir. Kadının değişimi için eğitim şart. Biz de 1999 yılından bu yana kurum olarak kadın ve çocukları önceliğimizde tutuyoruz. Sizlerin katılımları çok daha önemli. Sizler destekliyorsunuz bizler yapıyoruz. Bu projemiz birçok kuruma örnek oluyor. Bu başarı sizlerin sayesinde. Nilüferli kadınların farkı da bu zaten” diye konuştu.
Neşe Doster, 4 kıtadan 40 kadının öyküsünün yer aldığı ‘Gitme Dönmezsin Dedi Annem’ adlı kitabını da kadın okurları için imzaladı.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM