USD
4,7207
EURO
5,4861
ALTIN
194,3800

Tarihi Kentler Birliği Özendirme Yarışmasında Nilüfer Belediyesi’ne “Süreklilik Ödülü”!

Tarihi ve kültürel mirasın koruyucusu belediyeler ödüllerini YAPEX Fuarı’nda aldı.

Tarihi Kentler Birliği Özendirme Yarışmasında Nilüfer Belediyesi’ne “Süreklilik Ödülü”!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Tarihi Kentler Birliği tarafından bu sene 16’ıncısı düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda kazanan belediyelere ödülleri, YAPEX Fuarı’nda düzenlenen törenle verildi. Kültür mirasını koruma çalışmalarını özendirmek amacıyla düzenlenen yarışmada Nilüfer Belediyesi, “Işığın Kenti Apollonia Yeniden Doğuyor” Projesi ile Süreklilik Ödülü’ne layık görüldü. Törende ödülü Nilüfer Belediyesi adına, Belediye Meclis Üyesi Rahşan Duygu Tursun aldı.

ÇEKÜL Vakfı ve Akdeniz Tanıtım işbirliğinde düzenlenen ve her yıl restorasyon ve yapı sektörüyle; tarihi belediyeleri, akademisyenleri ve uzmanları bir araya getiren YAPEX Restorasyon Fuarı “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nın ödül törenine ev sahipliği yaptı. Tarihi Kentler Birliği’nin kültür mirasını koruma çalışmalarını özendirmek amacıyla düzenlediği ve gelenekselleşen yarışmada bu sene 69 belediyeden toplam 143 proje değerlendirildi. TKB’nin mimarlık, şehircilik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk ve kent yönetimi alanlarındaki uzmanlardan oluşan Danışma Kurulu tarafından incelenen başvurular arasında ödül alan projeler YAPEX Fuarı’ndaki Özendirme Yarışması Sergisi’nde katılımcılarla paylaşıldı.

Ödül töreninde kültürel mirasın korunmasının ve işlevdirilmesinin önemine vurgu yapan ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Hasan Özgen, Özendirme Yarışmasına yoğun ilginin ve nitelikteki artışın, üye belediyelerle kurulan ilişki ağı sayesinde oluştuğunu söyleyerek, iki noktaya vurgu yaptı: ÇEKÜL Vakfı’nın düzenlediği Çarşamba Kent Toplantıları ve ÇEKÜL Akademi’nin eğitim programları. Özgen bu ortaklık içerisindeki değerlendirmelerin verimliliği artırdığını söyledi.

Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise Özendirme Yarışmasına gelecek yıllarda, somut olmayan kültürel mirasın ve doğal mirasın korunmasına ve yaşatılmasına yönelik projelerin de başvurmasını beklediklerini söyledi.

“Işığın Kenti Apollonia Yeniden Doğuyor” Projesi’nde farklı disiplin ve ölçeklerde istikrarlı devam eden çalışmaları ile Kültür Mirasını Koruma ve Özendirme Yarışmasında Süreklilik Ödülüne layık görülen Nilüfer Belediyesi’nin ödülünü Belediye Meclis Üyesi Rahşan Duygu Tursun, Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyesi ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in elinden aldı.

 

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM