USD
4,7211
EURO
5,4872
ALTIN
194,4164

Tarihi Kentler Birliği Özendirme Yarışmasında Mudanya Belediyesi’ne “Proje Ödülü”!

Tarihi ve kültürel mirasın koruyucusu belediyeler ödüllerini YAPEX Fuarı’nda aldı.

Tarihi Kentler Birliği Özendirme Yarışmasında Mudanya Belediyesi’ne  “Proje Ödülü”!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Tarihi Kentler Birliği tarafından bu sene 16’ıncısı düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda kazanan belediyelere ödülleri, YAPEX Fuarı’nda düzenlenen törenle verildi. Kültür mirasını koruma çalışmalarını özendirmek amacıyla düzenlenen yarışmada Mudanya Belediyesi ise Taş Mektep Restorasyonu, 12 Eylül Caddesi Cephe Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarımıyla Proje Ödülü’ne layık görüldü. Mudanya Belediyesi adına ödülü Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz aldı.

ÇEKÜL Vakfı ve Akdeniz Tanıtım işbirliğinde düzenlenen ve her yıl restorasyon ve yapı sektörüyle; tarihi belediyeleri, akademisyenleri ve uzmanları bir araya getiren YAPEX Restorasyon Fuarı “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nın ödül törenine ev sahipliği yaptı. Tarihi Kentler Birliği’nin kültür mirasını koruma çalışmalarını özendirmek amacıyla düzenlediği ve gelenekselleşen yarışmada bu sene 69 belediyeden toplam 143 proje değerlendirildi. TKB’nin mimarlık, şehircilik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk ve kent yönetimi alanlarındaki uzmanlardan oluşan Danışma Kurulu tarafından incelenen başvurular arasında ödül alan projeler YAPEX Fuarı’ndaki Özendirme Yarışması Sergisi’nde katılımcılarla paylaşıldı.

Ödül töreninde kültürel mirasın korunmasının ve işlevdirilmesinin önemine vurgu yapan ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Hasan Özgen, Özendirme Yarışmasına yoğun ilginin ve nitelikteki artışın, üye belediyelerle kurulan ilişki ağı sayesinde oluştuğunu söyleyerek, iki noktaya vurgu yaptı: ÇEKÜL Vakfı’nın düzenlediği Çarşamba Kent Toplantıları ve ÇEKÜL Akademi’nin eğitim programları. Özgen bu ortaklık içerisindeki değerlendirmelerin verimliliği artırdığını söyledi.

Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise Özendirme Yarışmasına gelecek yıllarda, somut olmayan kültürel mirasın ve doğal mirasın korunmasına ve yaşatılmasına yönelik projelerin de başvurmasını beklediklerini söyledi.

Kültür Mirasını Koruma ve Özendirme Yarışmasında Proje Ödülü kazanan Mudanya Belediyesi’nin ödülünü, Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyesi ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın elinden aldı.  

Taş Mektep Restorasyonu, 12 Eylül Caddesi Cephe Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarımı projelerinde, Mudanya Belediyesi kent merkezindeki koruma çalışmalarını sürdürmeleri, kamusal niteliği yükselten proje yaklaşımları ve özellikle işlevlendirme süreci için uygulanan katılımcı modeli ile ödülün sahibi oldu.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM