USD
4,6988
EURO
5,5177
ALTIN
195,8309

Osmangazi Tarih Mirasa Sahip Çıkıyor

Tarihi ve kültürel mirasın korunup yaşatılmasına yönelik çalışmalarda öncü belediye olan Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın en eski yerleşim yerlerinden Kayhan Mahallesi’nde, 20’inci yüzyıl başlarından kalma sivil mimarlık örneği yapıyı aslına uygun şekilde yeniden inşa ediyor.

Osmangazi Tarih Mirasa Sahip Çıkıyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Osmangazi Belediyesi, Osmanlı’nın kurulduğu ulu şehir Bursa’da tarihi eserlerin ayağa kaldırılması ve yaşatılması için yaptığı çalışmalarla örnek oluyor. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kayhan’da geçtiğimiz Nisan ayında başlatılan çalışmalarla aslına uygun şekilde yeniden inşa edilen sivil mimarlık örneği yapıdaki inşaat çalışmalarını yerinde inceledi. Belediye olarak Bursa’nın tarihi kimliğinin öne çıkarılması için birçok çalışma yaptıklarını belirten Dündar, “Kayhan Mahallemiz, eski Bursa’nın önemli merkezlerinden biri. Cumhuriyetin ilk yıllarına ait sivil mimarlık örneği yapıyı aslına uygun şekilde inşa ediyoruz. İnşaat çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlanacak olan bu tarihi yapımız, sosyal ve kültürel amaçlı kullanmak üzere Bursalılara hizmet verecek. Aslına uygun bir yapı olarak bölgenin tarihi kimliğini ortaya çıkmasına katkı sağlayacak. Bu binanın hizmete girmesiyle birlikte, tarihi Kayhan çarşımızın hareketlenmesine katkı sağlanmış olacak. Amacımız, Osmangazi’deki tarihi mirası ayağa kaldırarak, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserlerin bir arada yaşamasını sağlamak. Hem modern şehre, hem de tarihi dokunun canlanmasına katkı sağlıyoruz” dedi.

 

Zemin artı 2 kat toplam 700 metrekare alana sahip olan tarihi yapı, zemin katı betonarme, 1 ve 2. katları ahşap olarak inşa ediliyor.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM