USD
3,9289
EURO
4,6563
ALTIN
163,1380

Organ bağışına rekor başvuru

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü 14 Mart Tıp Bayramı Haftası nedeniyle sağlık çalışanlarına yönelik olarak program düzenledi. Bursa bölgesinin organ Bağışında 2016 yılında elde ettiği Türkiye birinciliği ve uluslararası başarının ele alındığı programda, emeği geçenlere de ödüller verildi.

Organ bağışına rekor başvuru
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen programda Bursa bölgesinin 2016 yılı organ bağışı çalışmaları hakkında sunum yapılırken, 2017 yılı hedefleri de masaya yatırıldı. Programa Vali Yardımcısı Yalçın Bulut, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa bölgesine bağlı Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Düzce ve Bilecik illerinin sağlık yöneticileri katıldı. Törende konuşan Vali Yardımcısı Yalçın Bulut, Bursa bölgesinin yakalamış olduğu başarının nakil bekleyen hastalar için büyük umut olduğunu belirterek 2017 yılında da bu başarıyı sürdürmeyi beklediklerini ifade etti.

Sağlık alanında ilklerin yaşandığını dile getiren Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan ise, “Ülkemiz son yıllarda sağlık alanında olağanüstü başarılara imza attı. Ülke olarak özellikle hastanelerdeki yenilikler ile nitelikli sağlık hizmetlerinin sunumunda gerçekten çok önemli mesafeler kat edildi. Şimdi ikinci faz ile daha çok niteliğe kurgu yapılarak, özellikle koruyucu hekimlik anlamında önemli adımların atılmasının arifesindeyiz. Diğer taraftan ikinci basamak sağlık hizmetlerinde ilimiz 2002 yılında 4 binlerde olan toplam yatak sayısını şu anda 7 bin 150’lere ulaştırmış durumdayız. 2018 yılına geldiğimizde yatak sayısını 9 bin 500’lere ulaştırarak 10 bin kişiye düşen yatak sayısını ilimizde 30’lara yükseltmek istiyoruz” dedi.

Avrupa’nın Birçok Ülkesini Geride Bıraktık

Bursa’da organ bağışı çalışmalarına 2010 yılında başlandığına dikkat çeken Dr. Akan, “Bu ciddi mücadelenin sonunda yaklaşık 7 yılda, Türkiye ortalamasının yarısında bile olmayan bölge şu anda Türkiye ortalamasını 3’e katlayarak hatta Avrupa’nın birçok ülkesini geride bırakarak organ bağışında çok önemli bir başarıya imza atmıştır. Bu vesileyle bu çalışmalarda emeği geçen yöneticilerimizden yoğun bakımda çalışan personelimize kadar, organları taşıyan arkadaşlarımızdan buna destek sağlayan diğer birimlere varıncaya kadar herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Program sonunda başarılı çalışmaları nedeniyle bölgenin İl Sağlık Müdürlerine, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterlerine, hastane başhekimlerine, doktorlara, hemşirelere ve nakil koordinatörlerine teşekkür belgeleri verildi. Ayrıca bölgede organ bağışı konusunda önemli çalışmalar yapan Çekirge Devlet Hastanesi, Balıkesir Devlet Hastanesi ve Bandırma Devlet Hastanesi’ne ödülleri takdim edildi.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM