USD
3,8685
EURO
4,5492
ALTIN
156,2214

Öğrenciler İsraf ve Gıda Güvenliği İçin Hayallerini Çizdi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde düzenlenen ‘Güvenilir Gıda Tüketelim İsrafı Önleyelim’ Projesi kapsamında düzenlenen afiş ve resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı. 

Öğrenciler İsraf ve Gıda Güvenliği İçin Hayallerini Çizdi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Bursa ekonomisinin çatı kuruluşu BTSO tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen ‘Güvenilir Gıda Tüketelim İsrafı Önleyelim Projesi’ kapsamında 50 okulda 20 bin öğrenciye gıda güvenliği ve israf eğitimleri verildi. Proje kapsamında ayrıca afiş ve resim yarışması da gerçekleştirildi. Ortaöğretim öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışmada yaklaşık 100 proje yarıştı. Yarışma için BTSO Hizmet Binası’nda düzenlenen ödül töreninde konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, 5 Haziran’ın aynı zamanda ‘Dünya Çevre Günü’ olduğunu hatırlatarak, sürdürülebilir çevre ve gıda konusunun önemine işaret etti. Dünyada yaklaşık 800 milyon insanın açlıkla mücadele ettiğini ifade eden Onur, “Dünyada her gün 21 bin kişi, açlık ve gıda kıtlığı sebebiyle hayatını kaybediyor” dedi.

 

32 BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM

Aytuğ Onur, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak ‘Güvenilir Gıda Tüketelim İsrafı Önleyelim’ Projesi’ne 2015 yılında başladıklarını söyledi. Projeyle gıda güvenliği ve israf konusunda toplumdaki farkındalığı artırmak istediklerini kaydeden  Onur, “12. Meslek Komitemizin de destekleriyle düzenlediğimiz proje kapsamında geçen yıl 100 okulda 12 bin öğrenciye ulaşmıştık. Bu yıl da 50 okulda 20 bin öğrenciye eğitim verdik. Çocuklarımız, gıda güvenliği ve israf konusunda önemli bilgiler edindiler. Bundan sonraki süreçte de gönüllü elçi gibi çalışarak toplumsal farkındalığı artıracaklar” dedi. Aytuğ Onur, projeye katkı sunan kamu kurumlarının yanı sıra sponsorlar Besaş, Sütaş ve Onur Market’e de teşekkür etti.

 

“SAĞLIKLI BESLENME OBEZİTE’Yİ ENGELLER”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, Büyükşehir Belediyesi olarak güvenilir gıda konusuna büyük önem verdiklerini belirterek, BTSO’ya organizasyondan dolayı teşekkür etti.

İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan ise dünyadaki en büyük sağlık problemlerinden birisinin obezite olduğuna dikkati çekerek, “Obeziteyi ancak ve ancak sağlıklı gıdalarla engelleyebiliriz. BTSO ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu önemli projeyle çocuklarımıza bu bilinci aşılamış olduk” diye konuştu.

 

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Konuşmaların ardından ‘Güvenilir Gıda Tüketilim İsrafı Önleyelim Afiş ve Resim Yarışması

Ödül Töreni’ yapıldı. Jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda ‘Afiş’ kategorisinin birincisi Altıparmak Fethi Açançiçek Ortaokulu 7-G sınıfı öğrencisi Eda Kayran oldu. Afiş kategorisinde Lütfi Enes ikinci, Aziz Tırpan üçüncü ve Sudenaz Aydın da dördüncü oldu.

Resim kategorisinde ise birincilik ödülünün sahibi Barbaros Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Aleyna Dönmez oldu. Aynı kategoride ikinci sırayı Sudenur Sağdıç, üçüncülüğü Yusuf Samet Demirtaş, dördüncülüğü Nazan Yağız, beşinciliği Rabia Turan ve altıncılığı ise Rüveyda Şen aldı. Yarışmada dereceye giren öğrencilere oyun konsolu ve android saat hediye edildi.

 

Programda ayrıca projeye katkı sunan eğitmenler ve sponsorlar Sütaş, Onur Market ve Besaş’a teşekkür plaketi takdim edildi. Programa, BTSO Gıda Tarım ve Hayvancılık Konseyi Başkanı Mustafa Yıldız, BTSO meclis ve komite üyeleri,  öğrenciler ve aileleri de katıldı.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM