USD
3,8685
EURO
4,5492
ALTIN
156,2214

Mesleki eğitimde metal sektörünü seçen kazanıyor!

Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek projesi çerçevesinde MESS üyesi işyerlerinde çalışanların meslek lisesinde okuyan çocukları, metal sektörü ile ilgili bölümleri seçtiklerinde daha yüksek miktarda burstan faydalanabiliyor.

Mesleki eğitimde metal sektörünü seçen kazanıyor!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) Milli Eğitim Bakanlığı ile 2016 yılında imzaladığı protokol kapsamında yürüttüğü Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek Projesi (METAD), mesleki eğitimi yaygınlaştırma ve niteliğini yükseltme amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

MESS, mesleki eğitimi desteklemek hedefiyle geçtiğimiz eğitim yılında METAD kapsamında başlattığı MESS Mesleki Eğitim Bursu’nu da genişleterek alanında Türkiye’nin en büyük burs programına dönüştürdü. MESS üyesi işyerlerinde çalışanların çocuklarının yararlanabileceği program kapsamında öğrenciler 9’uncu sınıfta bölüm ayrımı bulunmaksızın burs alırken, 10, 11 ve 12’inci sınıflarda belirtilen bölümlerden birini seçerlerse iki katı miktarda destek alabiliyorlar.

16 okulda 5000 öğrenciye ulaşıldı

MESS Eğitim Vakfı dokuzuncu sınıf öğrencilerini alan seçimi konusunda bilgilendirmek için okullarda seminerler düzenledi. Metal sektörüne nitelikli eleman kazandırmak hedefiyle düzenlenen seminerlerde; metal sektöründeki iş olanakları, çalışma ortamı, alan seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi bilgiler paylaşıldı. Bugüne kadar toplam 16 okul ziyaret edilerek yaklaşık 5 bin öğrenciye ulaşıldı.

10, 11 ve 12’inci sınıflar için MESS Mesleki Eğitim Bursu kapsamında yer alan bölümler şöyle: Metal, Elektrik-Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Makine, Metalurji, Plastik, Tasarım Teknolojileri ile Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme.

Burstan yararlanmak için önceki eğitim yılında sınıfı geçmiş olma şartı da aranıyor. Karşılıksız burstan 2016-2017 Eğitim Yılı’nda 2 binden fazla öğrenci faydalandı.

 

 

Okul-işletme işbirlikleri başladı

METAD Projesi, okullar ve işletmeler arasında köprü kurmayı da amaçlıyor. Geride bıraktığımız eğitim yılında 9 ilde 18 işletme ile 21 okul arasında işbirliği kurulurken, METAD kapsamında Bursa’da ise 5 işletme ile 4 okul arasında 6 işbirliği protokolü imzalandı. Bursa’da işbirliği gerçekleştiren kurumlar ve okullar şöyle:

Borçelik – Gemlik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Borusan Mannesmann – Gemlik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Borusan Mannesmann – Orhangazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Componenta Dökümcülük – Orhangazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Bosch Sanayi – Nilüfer Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
TOFAŞ – Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Okul-işletme işbirliği sayesinde okullar işletmeleri ziyaret edebiliyor, öğretmen ve yöneticiler işletmelere çalışma ziyaretinde bulunabiliyor. Öğrencilere “Kariyer gelişimi ve rehberlik eğitimi” veriliyor, MESS üyesi işletmelerde stajda öncelik imkanı sunuluyor. METAD işbirlikleri önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM