USD
3,8281
EURO
4,5127
ALTIN
153,8416

Meme kanseri taramalarında Bursa zirvede yer aldı

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre 2016 yılı meme kanseri taramalarında hedef nüfusu 150 bin üstü olan iller arasında Bursa,  yakaladığı 13,6 oranla zirvede yer aldı.

Meme kanseri taramalarında Bursa zirvede yer aldı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, meme kanserinde erken teşhis için taramaların oldukça önem arz ettiğini belirtti. Bursa’nın meme kanserinde elde etmiş olduğu birinciliğe dikkat çeken Dr. Akan, “2015 yılının son aylarında hizmete giren Nilüfer KETEM ve 2016 yılının ilk ayında hizmete giren İnegöl KETEM ile mobil mamografi aracımız sayesinde geçtiğimiz yıl kanser tarama sayılarımızda büyük artış yaşadık” dedi.

Bursa’da 2016 yılında 40-69 yaş arası 32 bin 349 kadına meme kanseri tarama hizmeti verildiği bilgisini veren Dr. Akan, “Bu yıla baktığımızda yılın ilk üç ayında 9 bin 515 vatandaşımıza meme kanseri taraması yapıldığını görüyoruz. Tarama rakamlarının sürekli bir artış göstermesinde ilimizde gerçekleştirdiğimiz kanser farkındalık çalışmalarının rolü oldukça önem arz ediyor. Ayrıca ilimizde KETEM birimlerinin olmadığı yerlere giderek vatandaşlarımıza mamografi çekimi hizmeti sunan Mobil Mamografi Aracımız da şehrimizdeki kanser tarama çalışmalarına büyük katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Hedef Zirvede Kalıcı Olmak

Meme kanseri taramalarındaki liderliği 2017’de de sürdürmeyi amaçladıklarını dile getiren Dr. Akan, “Bu başarıyı kalıcı kılmak ve daha da üstüne koymak için ilimizin çeşitli noktalarında eğitim ve farkındalık çalışmalarımızı ara vermeden sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızda vatandaşlarımızı kanser nedir, kansere karşı nasıl önlem alınabilir, kanser taramalarının önemi hakkında bilinçlendirerek, erken teşhis için KETEM birimlerimize yönlendiriyoruz. Ayrıca ilimizdeki KETEM birimlerinin sayılarını arttırmaya yönelik çalışmalarımıza da devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Teşhis ve Tedavide Marka Olacak

Bursa’nın kanser tarama ve tedavisinde önde gelen illerden biri olduğunu hatırlatan Dr. Akan, “Şehrimizde yapımı devam eden hastane yatırımlarımızdan biri olan Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nde Onkoloji bölümünü olacak. Ayrıca Şehir Hastanesi’nde de 250 yataklı bir kanser merkezi bulunacak. Bu yatırımlar 2019 yılında bittiğinde kanser tedavisinde de çok iyi bir noktaya gelmiş olacağız. 2023 yılına geldiğimizde kanser konusunda gerek tarama gerek teşhis gerekse tedavide ilimizi marka haline getirmek istiyoruz” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM