USD
6,0197
EURO
6,9241
ALTIN
229,3776

Mehmet Yüce: “Bursa futbolunun geçmişi araştırılmaya aç”

Nilüfer Belediyesi’nin Tarih Vakfı iş birliği ile gerçekleştirdiği Tarih Buluşmalarına bu kez gazeteci Tanıl Bora ve yazar Mehmet Yüce konuk oldu. 

Mehmet Yüce: “Bursa futbolunun geçmişi araştırılmaya aç”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen söyleşide, Mehmet Yüce, Bursa futbol tarihinin araştırmaya aç bir alan olduğunu belirtti. Araştırmalarına göre Bursa’da futbolun ilk olarak o dönemki mekteplerde başladığını tahmin ettiğini ifade eden Mehmet Yüce, “Meşrutiyet öncesi hakkında arşivlerde bilgi yok. İlk olarak 1912 yılında mekteplerde futbola başladığı kanaatine vardım. Futbolun popülerliği kolay oynanabilen bir spor olmasıdır. Bursa’da da 1. Dünya Savaşı sırasında da futbol oynanmaya devam etmiş. 1923 yılından itibaren Sanatkârân takımı Bursa futboluna damga vurmuş ve bu takım Bursaspor’un kurulmasında yer almış. Tarihe baktığımızda Bursa ve Anadolu futbolu hakkında düzenli bir derleme yok” dedi.
Bursaspor’un 2010 yılındaki şampiyonlukla büyük bir başarıya imza attığını kaydeden Yüce, “Eskiden futbol daha doğal ve samimi oynanan bir spormuş. Bursaspor, futbolun endüstriyelleşmesinden sonra şampiyon olarak İstanbul hegemonyasına son verdi. Türk futboluna Rasim Kara, Sedat Özden, Kemal Batmaz gibi efsanelerde kazandırmış bir kulüptür” diye konuştu.
Tanıl Bora da, Türkiye’de futbolun ilk yıllarında, işçi, bürokrat ve asker gruplarının oluşturduğu futbol takımlarının yıllar boyu rekabet içerisinde mücadele ettiğini söyledi.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM