USD
3,9241
EURO
4,6095
ALTIN
162,2264

Kosova, Bursa´yla işbirliği arayışında girdi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, iki bölge arasındaki işbirliği imkanlarını araştırmak üzere Kosova’dan Bursa’ya gelen Ferizay Belediye Başkanı Muharrem Suarga ve beraberindeki heyeti ağırladı.

Kosova, Bursa´yla işbirliği arayışında girdi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ankara Yolu’ndaki belediye binasında gerçekleşen görüşmede, Bursa ile Ferizay arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin nasıl artırılacağı üzerinde duruldu. Ziyarete, Tüm Rumeli Dernekleri Federasyonu (RUMELİFED) Başkanı Reşat Çimsöken de katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın Türkiye’nin sayılı üretim kentlerinden biri olduğunu belirterek, var olan sanayi alt yapısının Balkan coğrafyalarınca değerlendirilebileceğini söyledi. Otomotiv ve otomotiv yan sanayi, tekstil ve mobilya konusunda dünyanın sayılı merkezlerinden biri konumunda bulunan kentin üretmek ve kalkınmak isteyen herkes için bir şans olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Balkanlar’da en büyük sıkıntı üretim. Üretim az ve göç çok. Bu nedenle, öncelikle bu sıkıntı üzerinde durulması gerekiyor. Üretimin artırılıp gelişmenin sağlanması ve bunun doğal bir sonucu olarak göçün durdurulması gerekiyor” dedi.

Başkan Altepe, Bursa’nın kalkınmak isteyen Balkan coğrafyaları için rol model olduğunu dile getirdi. Kendilerine başvuran kamu kurumlarına ya da özel sektöre gerekli her türlü desteği verebileceklerini, onları Bursalı işadamlarıyla buluşturabileceklerini belirten Başkan Altepe, “Bizler üretimi artırmak için Balkan ülkelerinde meslek kursları kuruyoruz. Oradan buraya meslek öğrenmek için gelenleri eğitiyoruz. Kosova ve benzeri ülkelerde üretimle ilgili çok büyük bir sıkıntı var. Bizim ise çeşitli sektörlerde fabrikaları bulunan başarılı işadamlarımız var. İnşallah oralarda da yatırımlar olur ve Müslüman halk, kardeşlerimiz mutlu olur. Kosova mutlu olursa, biz de mutlu oluruz. Tek isteğimiz bu” diye konuştu.

Ferizay Belediye Başkanı Muharrem Suarga ise ilk kez Bursa’da bulunduğunu dile getirerek, gösterilen misafirperverlik nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Kosova’nın ticari anlamda en büyük bölgesi olduklarını belirten Suarga, Bursa ile ekonomik ve kültürel ilişkileri artırmak, iki bölge arasındaki işbirliğini en üst seviyeye çekmek istediklerini söyledi.

Ziyaret sonunda Başkan Altepe, Arnavut konuğuna çiniden el yapımı Yeşil Türbe maketi hediye etti. Ferizay Belediye Başkanı Suarga da Başkan Altepe’ye belediye arması ile şehri tanıtan materyaller takdim etti.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM