KONTAK 41 OPERASYONU

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 9 ilde eşzamanlı düzenlenen operasyonda, sahte evrakla kiraladıkları araçları satan 25...

07 Ekim 2013 11:56 Okunma:

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 9 ilde eşzamanlı düzenlenen operasyonda, sahte evrakla kiraladıkları araçları satan 25 kişi gözaltına alındı.
Yaklaşık iki sene önce polise yapılan ihbar sonucu bir gruba yönelik operasyon düzenlenip 21 kişi gözaltına alınmıştı. ‘Kontak 41′ adı verilen operasyonda gözaltına alınan bazı çete üyelerinin tutuksuz yargılanmalarına karar verildi. Çete üyelerinden bazılarının yeniden bir araya gelerek yine sahte evrakla araç kiralayıp dolandırıcılık yaptığı tespit edilince, polisler şahısları takibe aldı. Yapılan 3 aylık teknik ve fiziki takibin ardından başta Kocaeli olmak üzere İstanbul, Isparta, Balıkesir, Antalya, Trabzon, İzmir, Sakarya ve Çorum’da 25 adrese eşzamanlı operasyon düzenlendi.
GÖZALTINDA 17 KİŞİ
Operasyonda çete lideri olduğu iddia edilen Süha B. (42) ile Soner G. (37), Veli Y. (48), Mustafa K. (54), Mustafa G. (25), Şerife G. (43), Bülent K. (33), Gökhan Arif D. (41), Derya A. (36), Arzu Ç. (28), Erol A. (30), Metin Y. (32), Özcan A. (27), Raşit T. (32), Hasan Y. (37), D.G. (17) ve İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru M.H. (39) ile birlikte 23 kişi gözaltına alındı.
Olcay G. (27) ile Cemil D. (38) isimli şahıslar ön operasyonlarda yakalanarak tutuklanmıştı. Yakalanan 25 kişiden 6′sı serbest bırakıldı.
Çete üyelerinin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, sahte belgeler, sahte kimlikler ve çeşitli belgeler ele geçirildi. Çete üyelerinin araç kiralama firmalarından sahte kimlikle kiraladıkları araçların ruhsat bilgilerini İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuruna vererek ruhsat sahibinin kimlik bilgileriyle sahte kimlik oluşturduğu ve bu kimliklerle araçları internet üzerinden vatandaşlara değerinin altında satarak haksız kazanç elde ettikleri iddia edildi.
Çete üyelerinin 3 ay içerisinde 13 araç kiraladığı ve bu araçlardan sadece ikisini satabildikleri ortaya çıktı. Takip edilen çete üyelerinin satmaya çalıştıkları araçlara polis ekipleri şerh koydurarak vatandaşların mağduriyetini engelledi. Yine çeteden araç alacak olanlara ulaşan polis, satış işlemini gerçekleştirmeden vatandaşları bilgilendirerek dolandırılmalarını önledi. Gözaltına alınan Mustafa K.’nin 3 yıl, Mustafa G.’nin 9 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezaları bulunduğu öğrenildi.
Gözaltında bulunan 17 kişi, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgütlü olarak dolandırıcılık yapmak suçlamaları ile sabahleyin adliyeye sevk edildi.

BENZER HABERLER

Öğretmenlere teleferik 1 hafta ücretsiz!

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, modern teleferiğin 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmenlere 1 hafta boyunca ücretsiz hizmet vereceğini...

Tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü” kutlu olsun

Tüm öğretmenlerimizin "Öğretmenler Günü" kutlu olsun

Kış lastiği olmayana 519 lira ceza!

Kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek.

24 Kasım Öğretmenler Günü için en anlamlı sözler!

Öğretmenlerimizi sevindirecek 24 Kasım Öğretmenler Günü için tarihi önem ve en anlamlı sözleri sizler için bir araya getirdik.

Son çeyreğe Smith damgası

Dün İstanbul'da oynanan THY Euroleague'teGalatasaray Liv Hospital-Kızılyıldız karşılaşması öncesinde çıkan olayda hayatını kaybeden Sırp basketbol sever için 1 dakikalık...

En görkemli anma töreni yapılacak!

Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yıl anma törenleri için eşsiz bir program hazırlanacak.

Yıldırım fotoğraflarla ölümsüzleşecek!

Yıldırım Belediyesi, Yıldırım Belediyesi Fotoğraf Kulübü’nü kurdu.

Hülya Avşar: ”Kürt Kızıyım” diye kendini tanıttı

Kendisini 'Kürt kızıyım' diye tanıtan Hülya Avşar, Kobani'den kaçarak Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde barınan kadınları yaşadıkları çadırlarda ziyaret etti.

Alevi toplumuna Tunceli’de dört müjde!

"75 yaşında bir insanın idama giderken feryadına sessiz kalıp, önce gözü önünde oğlunu öldüren zihniyet, zalim bir zihniyettir"

Nur Bozar nişanlandı!

Nur Bozar özel hayatında mutlu günler gеçiriyor .