USD
4,8576
EURO
5,6791
ALTIN
194,3435

Kompozit Sektörü BTSO İle Büyüyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Kompozit Sanayicileri Derneği işbirliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen ‘Türk Kompozit 2017 Kompozit Zirvesi’ etkinliği sektörün tüm unsurlarını bir araya getirdi. Zirveye BTSO tarafından 20 ülkeden 80’i aşkın firma temsilcisi katılım sağlayarak yeni işbirliklerinin yollarını aradı.

Kompozit Sektörü BTSO İle Büyüyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bursa’yı geleceğin malzemesi olarak gösterilen adlandırılan kompozit sektöründe söz sahibi yapmak adına İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi’ni hayata geçirmek için gün sayan BTSO, kompozit kümelenmesi ve Uluslararası Rekabeti Geliştirme (Ur-Ge) projesi ile de sektörün ihracatına dönük önemli adımlar atmayı sürdürüyor. BTSO ve Kompozit Sanayicileri İşadamları Derneği tarafından düzenlenen ‘Kompozit Zirvesi’ sektörün tüm oyuncularını bir çatı altında topladı. Kompozit sektöründe faaliyet gösteren 100’e yakın firmanın yer aldığı zirve kapsamında BTSO önemli bir alım heyeti organizasyonu gerçekleştirdi. Macaristan, Slovenya, Rusya gibi 20 ayrı ülkeden 80’i aşkın işadamı sektörün kalbinin attığı zirveyi ziyaret ederek firmalarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Etkinlikler kapsamında ayrıca uzmanlar tarafından sektöre yönelik teknik ve ticari sunumlar ile eğitim ve uygulamalar da gerçekleştirildi. BTSO Kompozit Kümelenmesi Başkanı Dr. Mehmet Karahan BTSO’nun Ur-Ge ve kümelenme çalışmaları ile BUTEKOM’un yürüttüğü faaliyetler hakkında yerli ve yabancı katılımcılara sunum gerçekleştirdi.

SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNE HIZ KAZANDIRIYORUZ
BTSO Kompozit Kümelenmesi olarak sektörle ilgili potansiyeli artırmak amacıyla hem yerel hem de ulusal etkinliklere katıldıklarını ifade eden Mehmet Karahan, “Kompozit Zirvesi ülkemizde sektöre yönelik gerçekleştirilen en büyük yerel etkinlik konumunda. Sektörde dünyanın önemli firmalarının temsilcilerini zirveye getirerek Türk kompozit sektörünün yurt dışı pazarlara açılmasına katkıda bulunuyoruz” dedi.  BTSO çatısı altında sektöre yönelik çok kapsamlı çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Karahan, “Sektörün Ar-Ge ihtiyacını karşılayacak olan İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi bu yıl faaliyete geçiyor. Kümelenmemiz aracılığıyla tekstil ve otomotiv yan sanayi sektörlerindeki firmalarımızı kompozit sektörüne sokarak sektörün büyümesine hız kazandırıyoruz” şeklinde konuştu.

SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇAN YENİ İŞBİRLİKLERİNE İMZA ATACAĞIZ
Kompozit Sanayicileri Derneği Başkanı Şekip Avdagiç sektörün tüm unsurlarını bir araya getiren zirve hakkında değerlendirmelerde bulundu. BTSO’yu sektör adına gerçekleştirdiği çalışmalardan dolayı özellikle tebrik ettiğini dile getiren Avdagiç şu şekilde konuştu: “BTSO fuarımıza çok önemli bir katkı sağladı. Hem 9 firmayla fuarda stant açtılar, hem de 20 farklı ülkeden 80’in üzerinde yabancı alıcıyı bu fuara getirdi. Yabancı firmalarla yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştirildi. Ümit ediyoruz ki etkinliğin sonunda hem Bursalı sanayicilerimiz hem de diğer sektör temsilcilerimiz yeni işbirlikleri gerçekleştirecektir. Önümüzdeki süreçte de BTSO ile birlikte sektörün önünü açacak işbirliklerine imza atacağız.”

ÖZGÜN ÜRÜNLER SEKTÖRÜN GELECEĞİNİ BELİRLİYOR
Havacılık ve savunma sektörlerinde milli ve yerli projelerin ardından özgün ürünlerin ortaya koyulmasıyla birlikte kompozit sektöründe önemli gelişmeler yaşandığını ifade eden TAI Mühendislik Hizmetleri Müdürü ve Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hürriyet Eğilmez “TAI olarak BOEING ve AIRBUS’a kompozit malzemeler üretiyoruz. Ancak bu ürünlerin tasarımları bu firmalara ait. Artık ANKA gibi Hürkuş gibi projelerle kendi tasarımlarımızı da ortaya koyduğumuz zaman kompozit malzemeleri istediğimiz gibi kullanma özgürlüğüne sahip olacağız” diye konuştu. Sektörün en önemli yatırımının insan kaynağına yapılacak yatırım olduğunu dile getiren Eğilmez, şöyle konuştu: “Mühendislik yatırımı sektör adına atılacak en önemli adımlardan birisi olacaktır. Üniversitelerimizde belirli bölümlerden mühendislerimiz mezun olabiliyor. Ancak kompozit mühendisliği diye bir bölüm mevcut değil. Malzeme mühendisi ve kimya mühendisi arkadaşlarımızı bir araya getirerek bu yöndeki açığı kapatmaya çalışıyoruz. Sektörün gelişimi yeni bir takım mühendislik disiplinlerinin oluşturulmasını da gerektirecek. Kompozit gerçekten gelişen, büyüyen, ilerleyen bir sektör. Dolayısıyla insan kaynağını da bu doğrultuda hazırlamamız gerekiyor.”

YABANCI ALICILAR ETKİNLİKTEN MUTLU
BTSO organizasyonuyla fuara katılım sağlayan yabancı sektör temsilcileri de sektörün Türkiye’deki önemli temsilcileri ile bir araya gelmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Sektörde son zamanlarda Türk firmalarıyla sürekli iletişim halinde olduklarını söyleyen Macaristan’ın Flaar firması yetkilisi Zoltan Temas Mezey, “Türkiye’ye ilk kez bu fuar için geldim. Birçok firmayla birebir görüşme fırsatı yakaladım. Umarım bu görüşmelerimizi yeni işbirliklerinin yollarını açar” dedi. Kompozit sektörünün yeni bir sektör olduğunu dile getiren Rus Eurotorg Firması yetkilisi Egenii Aliamosvkii ise sektöre yönelik birçok firmayla aynı çatı altında görüşebilmenin kendileri için çok önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Kompozit Zirvesi’nin düzenlenmesinde öncülük yapan BTSO’nun bu çalışmaları Kompozit Sanayicileri Derneği tarafından ödüllendirildi. Zirve kapsamında düzenlenen gala yemeğinde kompozit sektörüne en çok katkı veren kurum ödülü Kompozit Sanayicileri Derneği Başkanı Şekip Avdagiç tarafından BTSO Kompozit Kümelenmesi Başkanı Mehmet Karahan’a takdim edildi.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM