USD
6,0197
EURO
6,9241
ALTIN
229,3776

Kanser Taramasında Rekor Artış

Bursa’daki Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri’nde (KETEM) yılın ilk 7 ayında 50 bin 973 kanser taraması gerçekleştirildi.

Kanser Taramasında Rekor Artış
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında kanser taramalarının önemine dikkat çekti. Taramalar sayesinde kanseri erken teşhis edebilme ve hızlı bir şekilde tedaviye sevk etme şansının arttığını dile getiren Dr. Akan, “Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren 4 KETEM birimi ve her ay bir ilçede hizmet veren mobil mamografi aracımızla tarama çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

Yılın ilk 7 ayında 50 bin 973 bin kanser taraması hizmeti verildiği bilgisini veren Dr. Akan, “Temmuz ayı sonuna kadar 40-69 yaş arası 18 bin 856 kadına meme kanseri taraması yapıldı. Aynı şekilde 30-65 yaş arası 18 bin 64 kadına rahim ağzı kanseri taraması yapılırken, 50-70 yaş arası 14 bin 53 kadın ve erkek kolon kanseri taramasından geçirildi. Tarama rakamlarının sürekli bir artış göstermesinde ilimizde gerçekleştirdiğimiz kanser farkındalık çalışmalarının rolü oldukça önem arz ediyor. İlimizin çeşitli noktalarında eğitim ve farkındalık çalışmalarımızı ara vermeden sürdürüyoruz. ” şeklinde konuştu.

Mamografi Aracından 4 Bin 126 Tarama

Bursa’nın çeşitli noktalarında tarama hizmeti veren mobil mamografi aracının kanser tarama çalışmalarına büyük destek verdiğini belirten Dr. Akan, “Mobil aracımız Temmuz ayı sonu itibariyle 4 bin 126 kanser taraması gerçekleştirdi. Aracımız sayesinde KETEM’lere uzak olan vatandaşlarımızın oturduğu bölgelere giderek kanser taramalarını gerçekleştiriyoruz. Böylece KETEM’lere gelemeyen vatandaşlarımızı kendi oturdukları bölgelerde taramayı ve kanserle daha etkin mücadele etmeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kanser farkındalık ve tarama çalışmalarında hız kesmeyeceklerini ifade eden Dr. Akan, erken teşhis için vatandaşları kanser taraması yaptırmaya davet etti.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM