USD
6,0197
EURO
6,9241
ALTIN
229,3776

Kalp ve damar hastalıkları bir numaralı ölüm sebebi

Her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğünü belirten Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, kalp sağlığını korumak için sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekti.

Kalp ve damar hastalıkları bir numaralı ölüm sebebi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan Dünya Kalp Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. Kalp ve damar hastalıklarının küresel olarak bir numaralı ölüm sebebi olduğu bilgisini veren Dr. Akan, “Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir” dedi.

Türkiye’de 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğünü belirten Dr. Akan, “Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir” şeklinde konuştu.

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerin kan basıncında yükselme görülebileceğini vurgulayan Dr. Akan, “Bunun yanı sıra kan şekeri yüksekliği,  kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite de görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler, toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. Bu yüzden 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir” diye konuştu.

Kalbiniz İçin Altın Öğütler

Sağlıklı kalmak,  kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için yapılması gerekenleri sıralayan Dr. Akan, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Sağlıklı beslenin ve düzenli fiziksel aktivite yapın. Tütün ve tütün ürünleri ve alkol kullanmayın. Kardiyovasküler riskinizi, kilolu veya obez olup olmadığınız ile kan basıncınızı ve kan şekerinizi öğrenenin. Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun”

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM