USD
3,7716
EURO
4,6359
ALTIN
162,3982

Kalp krizinde her saniye çok önemi!

Kalp krizi geçiren kişilerin, hastalık hakkında farkındalık düzeyinin düşük olması nedeniyle hastaneye çok geç başvurduğunu belirten Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, “Kalp krizinde tedaviye başlanıncaya dek geçen süre en önemli faktörlerden birisidir. Bu nedenle kalp rahatsızlıklarında ilk iki saatte doğru tedaviye erişmek hayati önem taşımaktadır” dedi.

Kalp krizinde her saniye çok önemi!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Sağlık Bakanlığı’nın kalp krizine karşı farkındalık oluşturmak için hayata geçirdiği “Hızlı Davran Hayatını Kurtar” projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, kalp damar hastalıklarının ve özellikle de kalp krizinin ülkemizde görülen ölümlerin en sık nedenlerinden biri olduğunun bilgisini verdi. Türkiye’de her 10 ölümden 4’ünün kalp krizi nedeniyle olduğuna dikkat çeken Dr. Akan, “Kalp krizine bağlı toplam ölümlerin yarısı belirtilerin başladığı ilk 3-4 saat içinde ve çoğunlukla hastaneye ulaşmadan önce gerçekleşmektedir. Kalp krizi sırasında kalbe gelen kan akımı bozulmaktadır. Kalbe gelen kan akımının eski düzeyine gelmesi ne kadar gecikirse kalpte oluşan hasar o kadar artmakta, kişi hayatını kaybedebilmekte veya ileriki yaşamında yaşam kalitesini bozan sorunlarla karşılaşmaktadır” şeklinde konuştu.

Kriz Anında Her Saniye Önemli

Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği projenin iki temel hedefi bulunduğunun altını çizen Dr. Akan, birincisinin toplumun kalp krizi belirtileri konusunda bilinçlenmesini sağlanması olduğunu ifade etti. Kalp krizinin; göğüs, kol, boyun veya çene ağrısı, nefes darlığı, endişe ya da terleme, bulantı, kusma, nabız düzensizliği gibi belirtilerle görülebileceğini vurgulayan Dr. Akan, “Kalp krizi belirtileri ortaya çıkar çıkmaz acil tibbi yardım çağrılmamasının kalp krizi tedavisinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Çünkü kalp krizi söz konusu olduğunda her saniye önemlidir” diye konuştu.

Hasta Doğru Noktaya Taşınacak

Projenin bir diğer hedefinin acil durumlarda 112’yi arayarak hastaneye ambulans ile gitmelerinin ve uygun tedaviye erişiminin sağlanması olduğunu ifade eden Dr. Akan, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Kalp krizinin farklı tiplerinin bulunduğu ve bunların tedavilerinin değişebileceği dikkate alınarak 112 acil servisin zaman yitirmeden aranması; kalp krizinin doğru şekilde tedavi edilmesini ve hastaların uygun tedavi merkezlerine sevkini sağlayacaktır. Ayrıca hastaneye ulaşan hastaların rahatsızlıklarının kalp krizi olması durumunda ambulansın ilgili hastayı doğrudan anjiyo yapılan merkezlere ulaştırılmalarını sağlanması da hedeflenmektedir.”

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM