USD
4,7493
EURO
5,5585
ALTIN
198,9032

İYİ Parti’nin sloganının başı Bursa’yla dertte!

Meral Akşener’in bugün (25 Ekim 2017) İçişleri Bakanlığı’na kuruluş dilekçesini verdiği ‘İYİ Parti’nin sloganının başı dertte! 2014 yılında Bursa Nilüfer ilçesi AK Parti Belediye Başkan Adayı Dr. Mustafa Esgin patentinin kendisine ait olduğunu vurguladığı bu slogana itiraz edecek!

İYİ Parti’nin sloganının başı Bursa’yla dertte!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Akşener, partisinin sloganını “İYİ Parti Türkiye’ye çok iyi gelecek” olarak belirledi ve partisinin tanıtım toplantısı sürecinde de bu slogana yönelik olarak hazırlanan görselleri kullandı.

Slogan ve görsellerin ortaya çıkmasıyla harekete geçen 2014 yerel seçimlerinin AK Parti Bursa Nilüfer Belediye Başkan Adayı Dr. Mustafa Esgin Lodos Haber‘e yaptığı açıklamada, bu sloganın patentinin kendisine ait olduğunu vurgulayarak sloganla ilgili 2014 yılında yaptıkları başvurunun 2015 yılında kabul edildiğini ve siyasi bir slogan olarak bir başka parti ya da kişi tarafından kullanılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Esgin, açıklamasında şunları söyledi; “Daha önce bu sloganı kullanmaya çalışan CİNER Grubuna da kullanım hakkı ile ilgili itiraz ettik ve itirazımız kabul edildi. Aynı şekilde Migros da benzer bir sloganı kullandığı için ona da itiraz ettik o itiraz süreci henüz sonuçlanmadı. Fakat şu kesin ki; 2015 yılında patentinin aldığımız “İyi Gelecek” sloganı siyasi bir amaçla, siyasi bir yapı tarafından kesinlikle kullanılamaz. Bununla ilgili itiraz sürecini derhal başlatıyoruz. Sloganın telif hakları benim adıma tescilli olduğu için bundan doğan bütün hukuki haklarımı sonuna kadar kullanacağım.”

Esgin’in açıklamasına göre; süreç Esgin’in avukatlarının İYİ Parti avukatlarına ihtar göndererek sloganın tescilli olduğunu ve bu nedenle kullanılamayacağını belirtmesiyle başlayacak. Şayet İYİ Parti sloganı kullanmaya devam ederse o zaman dava aşamasına gelinecek.

İYİ PARTİ PATENT BAŞVURUSUNU BUGÜN YAPTI

Kullandığı sloganla başı dertte olan İYİ Parti ise patent başvurusunu bugün yaptı. 35 – 41 sınıf için yapılan başvuruya göre, bugün slogan kitap, dergi, gazete yayınlama ile bunların satış ve pazarlaması için izin istiyor. Mustafa Esgin’e ait patent ise yayıncılık sektörü olan 38. sınıfta yer alıyor.

Kaynak: http://www.lodoshaber.com/meral-aksenerin-kurdugu-iyi-partinin-sloganinin-basi-bursayla-dertte/

Ayrıca,  Aşağıda yer alan Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısına göre; aynı sloganın daha önce Başbakan Binali Yıldırım tarafından da kullanıldığı ortaya çıktı. İşte o yazı;

Bu sütunlarda… Doruk Sağlık Grubu Direktörü Dr. Mustafa Esgin için 14 Mart 2015 günü şu satırları yazdık:
Bazı isimler vardır, siyasetin içinde hep olurlar. Fakat siyaset dışı alanlarda çalışkanlıkları ve üretkenlikleriyle daha çok dikkat çekerler. Halk arasında dokunulabilir ve ulaşılabilir olarak tanınırlar.
Dr. Mustafa Esgin işte öyle biri.
Bununla birlikte…
Esgin’in siyaset dışı özellikleri arasında yer alan fikrî üretkenliğini siyasete de taşıdığına tanık olduk.
Örneğin…
AK Parti Adayı olarak girdiği Nilüfer Belediye Başkanlığı seçiminde fark büyük oldu, ama şu da bir gerçek ki Esgin o yarışta hem tempoyu, hem çıtayı yükseltti.
Dahası…
Nilüfer Adaylığı sürecinde bulduğu slogan sonradan dillere pelesenk oldu.
Üstelik…
“Mustafa Esgin Nilüfer’e iyi gelecek” sloganını sonrasında bazı kurumlarla birlikte Türkiye’nin tanınmış bir marketi de reklamlarında kullandı.
Cuma günü…
Başbakan Binali Yıldırım’ın konferansını izlerken Mustafa Esgin’in sloganı yeniden aklımıza düştü. Çünkü, Başbakan’ın arkasındaki panoda “Türkiye iyi gelecek”yazıyordu.
Hatta…
Konferansın ana mesajı da Türkiye iyi gelecek olarak belirlenmişti.
Kısacası…
Mustafa Esgin sloganın sahibi olarak seçimi kazanamadı, ama seçtiği slogan her yerde karşımıza çıktığı gibi, siyasette iktidar bile oldu.

Kaynak: http://www.ahmeteminyilmaz.com/2016/09/ak-parti-nilufer-adayi-mustafa-esgin-secimi-kazanamadi-ama-secim-slogani-reklamlardan-sonra-iktidar-slogani-oldu/

 

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM