USD
4,7194
EURO
5,4774
ALTIN
194,4009

İnegöl Protokolü Bayramlaştı

İnegöl İlçe protokolü, Kurban Bayramı’nın birinci gününde Hikmet Şahin Kültürparkı içerisinde bulunan Alyans Düğün Salonu’nda düzenlenen bayramlaşma programında bir araya geldi.

İnegöl Protokolü Bayramlaştı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İnegöl protokolünün bayramlaşma törenine katılım yoğun oldu. Törene, İlçe Kaymakamı Ali Akça, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Uğur Baş, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Emniyet Müdürü Şükrü Kaplan ile diğer protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, bazı oda ve dernek başkanları ile bazı muhtarlar katıldı.

“ARAKANDA İNSANLIK ZULMÜ İŞLENİYOR”
Bayramlaşma programında konuşan Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “ Biliyorsunuz şuan Myanmar’da Arakanda çok büyük bir sıkıntı var. Orada tabiri caizse bir insanlık zulmü işleniyor. Ve Müslüman kardeşlerimize yönelik bir katliam var. Gerçekten bizim dindaşlarımıza yönelik yapılan bir katliam söz konusu. İşin bu boyutu bizi bağlıyor. Tabi temennimiz ve duamız bugünlerin hürmeti adına bu zulmün son bulması. İçimizdeki bu burukluk içerisinde Allah’a hamdolsun ülkemizde huzur ve barış içerisinde bir bayrama daha kavuşmanın heyecanını yaşıyoruz. Tabi ki bunun da kadri kıymetini bilmek lazım. İktidarı ve muhalefeti ile siyaset yapan ve yapmayanlarıyla, STK’larıyla, bu birliğe ve beraberliği bozacak davranışlardan uzak durup, gerçekten birbirimize bu mana da sahip çıkmamız lazım. Şehir bizim şehrimiz, ülke bizim ülkemiz. Tabii ki dünyada her nerede bir zulüm varsa tepkimizi ve bu manadaki varlığımızı ortaya koymamız gerekiyor ” şeklinde konuştu.

“ALLAH BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ BOZMASIN”
Bugün sırasıyla İnegöl Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Huzurevi ve Yenice Rehabilitasyon merkezini ziyaret edeceklerini belirten Aktaş, “Biz rahat bir bayram geçirelim diye birileri fedakarlık yapıyor. 24 esaslı çalışan birimler var. Emniyet, Jandarma, Belediye, hastane ve farklı kuruluşlarda bu manada çalışmaya devam ediyor. Allah onlardan razı olsun. Onların eksikliklerini bizlere göstermesin. Bu manada bizatihi onların görev yaptıkları yerleri ziyaret etmek bizim boynumuzun borcu. Onlara müteşekkir olduğumuzu buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bayramlar mutluluktur, birliktir, beraberliktir, kardeşliktir, paylaşmaktır. Kurban Bayramı bunun çok daha fazla hissedildiği bir bayramdır. Cenabı Allah bizleri bu duygu ve düşünceden ayırmasın. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Herkese hayırlı bayramlar diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

“ÇOCUKLARIN GÖZÜ İLE GÖRÜP, YÜREĞİ İLE HİSSEDEREK BAYRAMLARI KUTLARIZ”
İnegöl İlçe Kaymakamı Ali Akça ise konuşmasında, “Hayat dediğimiz yaşam süreci, her şeyin arzu ettiği şekilde yürüdüğü düz bir çizgi değildir. Hayatın içerisinde mutluluklar da vardır, üzüntüler de vardır. İnişlerde vardır çıkışlarda vardır. Hayata genel olarak baktığımızda hep iki duvar gibi yapı görürüz. Bayramlar, mutlulukların, sevinçlerin ve kazanmaların hatırlandığı zaman dilimidir. Bayramlar yeniden enerji yüklediğimiz zaman dilimidir. Bizleri yeniden böylesi bir bayrama eriştiren Cenabı Hakka hamd ediyorum. Çok defa nerede o eski bayramlar deriz. Esasında bayramlar o eski bayramlar. Ve bayramlarda en çok çocuklara yakışır. İnşallah bizler çocukların gözü ile görüp, yüreği ile hissederek nice bayramları kutlarız” ifadelerini kullandı.

“BAYRAMLAR EN ÇOK ÇOCUKLARA YAKIŞIYOR”
Bugün İslam coğrafyasına baktığımızda bazı çocukların bayramları kutlayamadıklarını görüyoruz diyen Akça, “Oysa bayramlar en çok çocuklara yakışır. Cenabı Allah o çocuklara öyle güzellikler vermiş ki, onlara gelecek biz zulüm, onlara yönelecek bir şiddet bizleri derinden etkiliyor. İnsanın en insan olduğu, en adam olduğu dönem çocukluk çağlarıdır. İşte Cenabı Allah’ın çocuklara yüklediği tüm güzellikleri bazıları çok görüyor. Myanmar’da Arakanda yapılanlar, Suriye’deki manzara. Aylan Bebeğin o hali, o manzaranın yüreğimizde açtığı yara hala canlılığını koruyor. Arakanda suda boğulan kız çocuğunun o hali de gözümüzün önünde. Ölüm bile o kızın yüzündeki masumiyeti alamamış. Vicdanımız sızlıyor. Çocuklara yapılan bu vahşet ve zulüm yüreklerimizi dağlıyor. Cenabı Haktan diliyorum ki bu zulüm en kısa zamanda son bulur. Cenabı Hak mutlak adalet sıfatıyla o zulmü bu yavrucaklara reva görenlerden hesabını eninde onunda soracaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İlçe Müftüsü Kazım Güzel tarafından tüm mazlum Müslümanlar için dua yapıldı. Protokol üyeleri daha sonra sırasıyla İnegöl Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Huzurevi ve Yenice Rehabilitasyon merkezini ziyaret etti. İlçe halkının huzuru ve güvenliği için bayramda dahi görev başında bulunan emniyet ve jandarma mensuplarını ziyaret eden protokol üyeleri daha sonra Huzur Evinde büyüklerinin ellerini öperek onlar ile hasbihal ettikten sonra, son ziyaret yeri olan Yenice Rehabilitasyon merkezinde engelli öğrencilerin bayram sevincine ortak oldular.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM