USD
3,9570
EURO
4,6434
ALTIN
162,7104

İnegöl Mobilya Şöleni Başladı

İnegöl MODEF Fuarcılık tarafından bu yıl 37’ncisi düzenlenen MODEF Mobilya ve Dekorasyon fuarı, İçişleri Eski Bakanı Efkan Ala’nın katılımı ile düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı.

İnegöl Mobilya Şöleni Başladı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

168 firmanın yer aldığı fuarın açılış törenine İçişleri Eski Bakanı Efkan Ala, Bursa Vali İzzettin Küçük, İnegöl Kaymakamı Ali Akça, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, İTSO Başkanı Metin Anıl, Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, siyasi parti başkan ve yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı.

GÜÇLÜ VE BÜYÜK SEKTÖRÜ DAHA DA BÜYÜTECEĞİZ
İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan fuarın açılış töreninde, MODEF tanıtım filmi davetlilere izletildi. Ardından MODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. İnegöl mobilyasını hem ilçemize hem ülkemize hem de dünyaya tanıtmak üzere çalıştıklarını ifade eden Uğudağ, “İnegöl, Türkiye mobilya üretiminde ve ihracatında çok ciddi bir konumda. Her platformda İnegöl mobilyasını anlatmaya çalışıyoruz. Bu sektör İnegöl’de yaşayan insanların yüzde 70’inin hayatını etkiliyor. Ciddi ihracat fazlası veriyoruz. Biz geçmişimizle övüneceğiz, unutmayacağız, şükredeceğiz ama gelecekte ne yapmalıyız bunu da çalışmalıyız, plan ve projelerimizle önümüze hedef koymalıyız. İnegöl gerçek anlamda hiçbir tereddütte kalmadan Türkiye mobilya sektörünün öncüsü ve lideridir. Tasarım, üretim, pazarlama ve değişik konularda büyük çalışmalar yapıyoruz. Güçlü ve büyük mobilya sektörünü, Türkiye’ye yön veren mobilya sektörünü İnegöl’de daha da büyütmeye çalışacağız. Yeni projelerimiz olacak. Fuar alanlarımız yetmiyor. Yeni fuar alanı projemizin çalışmalarına başlayacağız. Milletvekillerimiz ve protokolümüz ile birlikte bu projeyi tamamlamak istiyoruz. İnegöl, bununla birlikte dış dünyaya daha iyi hazırlanacaktır” dedi.

HIZLI ADIMLARLA 2023 HEDEFİNE KOŞUYORUZ
İTSO (İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı Metin Anıl ise “150 yıllık bir belediye, 130 yıllık bir Ticaret ve Sanayi Odası, 37’nci mobilya ve dekorasyon fuarı…” sözleriyle başladığı konuşmasında İnegöl’ün Türkiye’nin 2023 hedefine hızlı adımlarla yürüdüğünü söyledi. Anıl, “Artık mekanlarımız yetmiyor, yeni bir fuar alanı projemiz var. Önümüzdeki günlerde devreye girecek ve daha iyi ve modern mekânlarda kendimizi tanıtma fırsatı bulacağız. Yatırımcı insanların önümüzdeki yıllarda istikrarlı yönetimlerle daha çok açılıp hızlı adımlarla 2023 hedefine koşacağı inancındayım. Fuarımızın sektörümüze hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

MOBİLYADA DÜNYADA YARIŞAMAYACAĞIMIZ ÜLKE YOK
Törende Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan da kısa bir selamlama konuşması yaptı. Mobilya sektörünün Türkiye’de ihracatı en yüksek sektörlerden bir tanesi olduğunu kaydeden Ercan, “Mobilyada dünyada yarışamayacağımız bir ülke yok. Mobilya sektöründe dünyada en büyük rakibimiz İtalya. Türkiye mobilyada bakir bir ülke ve buna rağmen şansımızı en iyi şekilde değerlendirmeye mecburuz. Bu nedenle sürekli mobilya sektörünün kıymetini anlatmaya çalışıyoruz” ifadelerinde bulundu.

ÖNÜMÜZ AÇIK
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay’da “Bizi bir araya getiren bu etkinlik aynı zamanda hayatın her aşamasında bizlere örnek teşkil edecek bir birlikteliğin ve azmin, bıkmadan usanmadan sürdürülebilir kılındığının göstergesidir. Bu fuar başladığında çok yakıştırılmasa da İnegöl adına bakıldığında birçok olumsuzluklar yaşansa da bugün o azim ve kararlılıkla 37 yıldır bu fuarın geldiği noktayı çok net görüyoruz. Bizim önümüz açık. Geldiğimiz nokta bunu gösteriyor” diye konuştu.

İNEGÖL 365 GÜN AÇIK OLAN BİR MOBİLYA FUARI
İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ta törende kürsüye gelerek davetlilere yönelik bir konuşma yaptı. 1 asrı aşkın bir tecrübeye sahip, bünyesinde OSB, Mobilya müzesi, Mobiliyum AVM’yi barındıran İnegöl’ün istikrarlı bir şekilde yükselişini sürdürdüğüne dikkat çeken Aktaş, “Bu güzelliklerin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 15 yılda nereden nereye geldiğimizi görüyoruz. Çok daha çalışmamız lazım. İnegöl 365 gün açık olan bir mobilya fuarı gibi ama fuarlar bizim bu işte biraz daha podyuma çıktığımız önemli alanlardır. Bizlerle olan büyüklerimize teşekkür ediyorum” dedi.

BAKAN ALA’YA TEŞEKKÜR
Başkan Aktaş, konuşması sırasında İçişleri Eski Bakanı Efkan Ala’ya yeni belediye binasının yapılacağı alanın yer tahsisi konusunda verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek şöyle konuştu: “Burada hepinizi bir arada görmüşken Sayın Bakanımıza da bir teşekkür etmek istiyorum. Hem hastane yerinin tahsisi hem de birkaç konu daha vardı Huzurevi alanı ve diğerleriyle alakalı göstermiş olduğu yakınlıktan ve konularımızı çözmüş olmasından dolayı da kendilerine sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Fuarımız hayırlı uğurlu olsun.”

MOBİLYA SEKTÖRÜMÜZ İÇİN HAYIRLI OLUR
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de üretim kenti, kalite kenti, mobilyanın başkenti İnegöl’de güzel bir açılışı daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını kaydederek “Hayırlı sonuçlara vesile olmasını temenni ettiğimiz bir buluşmadayız. Bugün baharın başlangıcı, yeni umutların yeşerdiği gün. Bugün fuar açıldı. İnşallah başta mobilya sektörümüz için hayırlı olur. Türkiye hızla gelişiyor, kalkınıyor. Bu dostlarımızı sevindiriyor, düşmanlarımızı üzüyor. Bu konuda Türkiye’yi durdurmak için çalışıyorlar. Biz gelişmeyi devam ettirmeliyiz. Güçlü şehirlerle güçlü Türkiye’yi oluşturmalıyız. Merkez ve ilçelerimizde yaptığımız faaliyetlerle Bursa’mızın, İnegöl’ümüzün gelişmesi aşamasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm sektörlerde gelişime odaklı çalışıyoruz. Örnek olmaya devam ediyoruz. Şehirlerimizde altyapı, üstyapısıyla birlikte ekonomik olarak üretimi artırmayı amaçlıyoruz. Bugüne kadar hızla büyüyen sektörümüzün bundan sonra da performansı artarak devam edecek” şeklinde konuştu.

37. BAŞARI HİKAYESİ
Altepe’nin ardından kürsüye çıkan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, fuarı bir şehrin yazmış olduğu 37. başarı hikâyesi olarak niteleyerek şöyle konuştu: “İnegöl mobilyasının 15 yılda kat ettiği yolu hep beraber müşahede ettik. 2. OSB’nin olmadığı, 1. OSB’de yerlerin kiralık olduğu hatta kiracıların bulunamadığı, sanayi sitelerinde en büyük 500 metrekare dükkânlardan 15 yıllık bir istikrar süreciyle, siyasi irade ve kararlılıkla 50 bin metrekarelik üretim alanlarına kadar yükselen bir hikâye yazdık. Bu hikâyenin baş mimarı ve yazarı var. Hepimize cesaret veren, ülkenin 15 yıldır yönetilmesini sağlayan Cumhurbaşkanımıza çok müteşekkiriz. İnegöl mobilyasına sevdalı olduğunu biliyoruz. Bu yaptıklarımız yetmez. Dünya değişiyor, ekonomik gelişmeler de değişiyor. Farklı ürünler, konseptler ve yeni tasarımlar yapmak lazım. Ciddi çalışmalar var. Fuar alanı ile ilgili sunumu Sayın Başbakanımıza da yaptık. Bu alandan çok daha güzel geniş alanlarda ürünleri sergileme imkânı bulacağız. Bu hikâyeyi yazarken bir istikrar süreciyle yazdık. Yeni bir istikrar süreci hikâyemiz var. Evet diyoruz. Yeni bir hikâye yapalım ki ihracatımız katlansın. Bir daha koalisyon, bakanlık pazarlıkları yapılmasın. Ülke sandığa gittiğinde 5 yıllık hükümetini seçsin ve İnegöllü mobilyacılar önlerine 5 yıllık ufukla bakabilsinler. Milletimizin ferasetine ve basiretine güvenerek 15 yıldır kazandıklarımızın ileride kazanacaklarımıza mesnet olmasından dolayı buradan başarıyla çıkacağımıza eminiz. İstikrar şart. İnegöl’de üretilen mobilyaları ve bütün aksamları rahatlıkla satın alıp evlerinizde kullanabilirsiniz. Hem kaliteli hem sağlıklıdır. İnegöllü mobilya üreticileri araştırma, geliştirme ve inovasyona önem veriyorlar ve insanların kullanabileceği ergonomik mobilya üretmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Tüm tüketicilerin İnegöl mobilyası damgasını aramasını istiyoruz. İnegöl’e bir üniversite kazandıracağız. AK Parti iktidarı olarak büyüyen şehre uygun bir üniversite kazandırmamız gerekiyor. Bu üniversitenin bölümlerinden biri tasarım olacak. Yeni ufuklar açacak, yeni modeller oluşturacak mühendisler burada yetişecek. Bir kısım arkadaşımız Çin’de mobilyamızı ve sektörümüzü tanıtmaya çalışıyorlar. Afrika, Çin ve dünyanın her yerinde İnegöllü üreticilerimiz çalışmalar sergiliyorlar. Bu kazanımlar bir şehrin, bir birlikteliğin hikâyesidir. Hedeflerin daha yukarıya çıkması için hep beraber mücadele ediyoruz. Yeni hikâyelerle ülkeye örnek olmaya devam edeceğiz. Sektöre destek veren unsurlara şükranlarımı sunuyorum.”

İNEGÖL ZORU BAŞARDI
Bursa Valisi İzzettin Küçük’de İnegöl’ün çok zor bir konuyu başardığını belirterek “Ülkemizde bir veya birkaç alanda marka olan şehirler var ama ilçe çapında bir alanda marka olan, en üst çizgiye getiren ilçe hemen hemen yoktur. Bu başarı zor bir alanda oluşmuş. Mobilya zanaatla sanatın bir araya geldiği bir alandır, ince bir iştir. Zor bir alanda ülke çapında başarı hikâyesidir. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Fuarın yakaladığı çizgiyi çok daha ilerilere götürüleceğine inanıyorum” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ VARLIĞI SİZLERSİNİZ”
Açılış töreninde kürsüye son çıkan isim ise İçişleri eski Bakanı Efkan Ala oldu. Bakan Ala, Türkiye’nin en önemli varlığının beşeri sermayesi olduğunun altını çizdiği konuşmasında, “Bu da sizlersiniz. Türkiye’nin son yıllarda aldığı mesafe gerçekten dünyanın gıpta ettiği bir mesafedir. Sizlerin önünü açan da siyasi iktidardır. Önemli bir günde önemli bir hususta bir aradayız. Bunu basit bir fuar olarak telakki edemeyiz. Türkiye’de mobilyanın başkenti olarak ün salmış, markalaşmış İnegöl’de mobilya sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın fuarındayız. 350 milyon dolar ihracat Anadolu’da birçok ilimizin toplam ihracatından fazladır. Burada sadece mobilya sektöründe bunu sağlayabiliyoruz. 2500’e yakın firma faaliyet gösteriyor. Ne zaman sıkıntıya düşseniz sizin yanınızda olmayı siyasetimizin ana hedefi olarak belirledik. Kısa süre önce KDV indirimi yaptık. Bu indirimden yararlanan firma ve vatandaşlarımızı görüyoruz. Bundan sonra da sizin önünüzü açmak için yapılması gereken her reformu yapacağız. İşimiz çok. Bu işi yapacak nitelikteki arkadaşlar da sizlersiniz. Dünyanın 2015 yılı toplam üretimi 74 trilyon dolardır. 6,5 trilyon dolarına yakınını 57 ülkelik İslam dünyasıdır. Bunun da en önemli kısmı 800 milyar dolarla Türkiye’dir. Bu ülkeler nüfus bakımında dünyanın yüzde 20’siri ama ekonomide yakalayamıyoruz. Nüfusa göre yüzde 20, üretime göre yüzde 7-8… Neye rağmen? Dünyanın petrolünün 3’te 2’si bu ülkelerdedir. Alacağımız mesafe ve yapacağımız iş çok fazladır. Dünya mobilya ihracatının yüzde 25’i Çin, yüzde 15 Amerika, yüzde 7 Almanya… Biz ise yüzde 1’iz. 350 milyon dolar ihracat İnegöl için çok önemlidir ama Türkiye’nin alacağı mesafeyi yüzde 1’lik mesafeyi görerek bilmeliyiz. Dünyada yüzde 1 paya sahibiz. Bunun yüzde 10’lara çıkması gerekir. Bunu sizler çıkaracaksınız. Herkes meselenin şuurunda. İstihdama ilişkin bir mesele olduğunda tüm kapıları zorluyorlar. Biz de bunu kendimize bir vazife görüyoruz. Mobilya sektöründeki 30 bin olan istihdamı 100 bine çıkarmak için uğraşıyoruz. Bunu yapacak potansiyeliniz var. Onun için 500 milyar dolar hedefini koyduk. Dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmemiz lazım. Bunu sizlerle yapacağız. Kararlarınıza hız kazandıracak reformlar yapıyoruz. 16 Nisan’da önünüze gelecek Anayasa değişikliği de bunun bir parçasıdır. Hızlı mesafe almamızı sağlayacak, istikrar içerisinde büyümemizi mümkün kılacak bir değişikliktir. Başka yerlere çekilmesinin anlamı yok. Dünya ile bu kadar entegre olmuş İnegöl’e, 150 ülkeye ihracat yapabilen İnegöl’e 1980 darbesiyle yapılmış bir Anayasa yeter mi? Sivil, düzgün bir anayasa yapmamız gerekiyor. Onu şuan yapma imkânımız yoksa elimizdeki mevcut anayasayı iyileştireceğiz. Takdir aziz milletimizindir. Gerekçelerimizi de paylaşıyoruz. Bu inisiyatifler alındığında ekonomik hedeflere biraz daha hızlı ve kendimizden emin şekilde ulaşacağız. Türkiye bulunduğu yerden çok daha yukarılara gidecek potansiyele sahip. 2000’lerden sonra Türkiye gibi, Meksika gibi, Çin gibi gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızlarındaki artışa baktığımızda gelişmiş ülkelerin büyüme hızlarındaki artış oranından daha fazladır. Bu çalışırsak, önümüzü açarsak yakalayacağımız anlamına geliyor. Bu potansiyel Türkiye’de var. Ekonomik hedefler söz konusu olunca her şeyi bırakıp birlikte yol alıyoruz. Bu bakımdan önümüz açıktır. Hedeflerimize kısa sürede varma dileği ile açılışını yapacak olduğumuz fuarda emeği geçen kardeşlerimize teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından fuarın açılış kurdelesi kesildi. Ardından Bakan Ala başta olmak üzere tüm protokol üyeleri stantları gezerek mobilyaları incelesi ve firma sahiplerine hayırlı işler dileklerini iletti.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM