GEÇMİŞ YILLARA BAĞ-KUR’LU OLMA ŞANSI

2000 VE 2008 öncesi Bağ-Kur'lulara müjde

08 Ocak 2014 10:08 Okunma:

 

Torba Yasa içinde girecek madde ile 20.04.1982 ile 1.10.2008 arasındaki vergi kaydı ve şirket ortaklığı sebebiyle Bağ-Kur’lu olması gerektiği halde olamayanlara yeni bir hak getiriliyor. Artık, 20.04.1982’ye kadar gidebilecekler. Binlerce vergi mükellefi, esnaf oda-dernek üyesi ile şirket ortakları geçmiş yıllarını Bağ-Kur’a borçlanabilecekler.

Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’in teklif maddesi şöyle: “5510 Sayılı Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Hakkında Kanun’a geçici madde 13’ten sonra gelmek üzere aşağıdaki 14 eklenmiştir.

“Geçici madde 14-Bu kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin 4 numaralı alt bendi hariç diğer bentlerine göre sigortalı sayılanların 31/12/2000’den önce vergi mükellefiyet süreleri bulunmak kaydı ile sigortalının bu kanunun yürürlük tarihinden itibaren 6 ay içinde talepte bulunması halinde vergi mükellefiyet sürelerinin tamamı için 80’inci maddenin ikinci fıkrasının (a) bendine göre talep tarihindeki prime esas kazancının % 32’si üzerinden borçlanma tutarı hesaplanır ve sigortalıya tebliğ edilir. Borcun bu süre içerisinde tam olarak ödenmemesi halinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilemez ve ödenen tutar bu kanunun 89’uncu maddesine göre iade edilir.”

DÜZENLEMEYİ ÇELİK DE SÖYLEMİŞTİ

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin düzenleme için teklif verdiklerini söylemiş,  Çalışma Bakanı Faruk Çelik de Torba Yasa’da çıkaracaklarını belirtmişti.

BENZER HABERLER

Taraftardan Bursaspor’a ayranlı destek!

Bursa’nın şampiyon takımı Bursaspor’un taraftarları takımlarına her konuda destek olmaya devam ediyor.

Bursa’dan dünyaya barış mesajları!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle farklı ülkelerden Bursa’ya gelen çocuklar, Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Rektör Ulcay’dan Bursa Valisi’ne ziyaret!

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, yeni atanan Uludağ üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Yusuf Ulcay'ı, Heykel de bulunan tarihi Valilik Binasında ki makamında...

Otizmli çocuklara Vali morali!

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa da yaşayan vatandaşın devlet sıcaklığını ve şefkatini eksiksiz hissetmesi adına, çalışmalarına son hızla devam...

Çevreci tesisler ödüllendirilecek!

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği üye belediyeleri 2015 yılı ‘Çevreci Tesis Ödülleri’ için toplantılarına başladı.

Tarım ve hayvancılıkta hedef Avrupa!

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’yı tarım ve hayvancılık ürünlerinde Avrupa’nın ilk tercihi haline getirmek için tüm imkanları seferber...

Yeni Yıldırım’dan kültür gezileri!

“Çocuklarımızın kadim medeniyetimizi yakından tanımalarını önemsiyoruz”

Bağımlılığın ilacı, aile içi iletişim!

Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Yıldırım Belediyesi’nin konuğu olan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ailelere çocuklarını bağımlılıktan...

Sporun kalbi bir ay Nilüfer’de atacak!

Nilüfer Uluslararası 14. Spor Şenlikleri başladı.

Çocuklara 23 Nisan sürprizi!

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ‘Kralın Diş Ağrısı’ adlı oyunu, 23 Nisan Perşembe günü çocuklar için ücretsiz olarak sahnelenecek.