USD
3,8101
EURO
4,6578
ALTIN
163,2647

Ehliyet Alacaklar Dikkat!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017 yılı itibariyle ehliyet alacakları yakından ilgilendiren değişikliklerin artık daha eleyici olduğuna dikkat çeken Özbay Eğitim Kurumları Müdürü ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı ve Eğitmeni Simge Kaya “Sınav sisteminde Trafik Adabı, E Sınav ve Otomatik Vitesli Araç Ehliyeti gibi yeni değişiklikler dikkat çekiyor.” dedi. 

Ehliyet Alacaklar Dikkat!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ehliyet sınavlarında halihazırda Trafik, Motor ve ilk yardımdan oluşan müfredata ek olarak “Trafik Adabı” ismiyle yeni bir dersin eklendiğini dile getiren Kaya “30 saat olan teorik eğitimler Trafik Adabı dersiyle 34 saate çıkarıldı. Teorik derslere tam katılımı sağlamak için denetimler artırıldı. Her dönem kurslarda verilen teorik eğitimleri denetlemek üzere en az 2 kez gelen müfettişler 1/5 den fazla devamsızlık yapan kursiyerlerin kayıtlarını silme hakkına sahipler ve aday sınava giriş hakkını kaybedebilmektedir.” dedi.

Yeni Ehliyetler 180 Ülkede geçerli

Avrupa Birliği Standartları gereği yeni sistemle gelen ehliyetlerin 180 ülkede geçerli olacağını ifade eden Kaya “Yeni ehliyet belgeleri 180 ülkede kullanılabilecek şekilde AB standartlarına kavuşturuldu. Ehliyetlerini almaya hak kazanan kursiyerler bursa.pol.tr adresinden online randevu alarak ehliyet sınıfına göre harç ücretlerini öderler. Başvuru yaptıkları trafik tescil şubeleri de başvuru yapıldıktan sonra 15 gün içerisinde belirtilen adrese ehliyetlerin teslimini gerçekleştirir.” dedi. Otomatik vitesli araçlar için de ehliyet sınavlarının yapıldığını sözlerine ekleyen Kaya “İlk dört hakkını manuel vitesli sertifika sınıfı aracında kullanan kursiyer (başarısız olması durumunda) talep etmesi halinde aynı sınıfın otomatik vites sertifikasını almak üzere direksiyon eğitimine ve 2. dört hakkında otomatik vites araç kullanıp sınava otomatik vites araçla girebilir.” dedi.

E-Sınav Sisteminde Bursa Pilot İller Arasında

MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce pilot uygulama olarak belirli şehirlerde başlatılan E-sınav sisteminin Bursa’da da faaliyete geçtiğini belirten Kaya “E-Sınav sistemi merkezi sistem sınavı gibi aylarca beklemeye gerek olmayan bir sistem. E-sınav başvurusu yapılabilmesi için adayın sürücü kursunun vereceği teorik eğitimleri tamamlaması gerekiyor. Kişi 70 TL teorik sınav harcını yatırdıktan sonra adına e-sınav başvurusu yapılıyor. Sınav randevusunu ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü veriyor. Kursiyerin toplamda 4 sınav hakkı var. Eğer kursiyer sınavdan başarısız olursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınava randevu alabiliyor. Bir kursiyer en son katıldığı sınavdan sonra 45 gün içinde e-sınava girmezse 1 sınav hakkı yanmış oluyor.” dedi. Ehliyet sınıflarında da artış olduğuna dikkat çeken Kaya ”Eskiden 9 sınıftan oluşan sürücü belgeleri yeni düzenlemeyle 17 sınıfa yükseldi.” dedi.

Direksiyon Sınavında Yeni Düzenlemeler

Direksiyon sınavlarında yapılan hata sayısının esnetilerek sürücü için daha rahat araç kullanabilmesini ve stressiz sürüşü ön gören yeniliklerin eklendiğini belirten Kaya “ Direksiyon sınavlarında aracı stop ettirene 1 değil 2 hata hakkı verildi. (Normalde direksiyon sınavında tek stop etme hakkı bulunuyordu ve aday hemen başarısız kabul ediliyordu). Bir kere dahi olsa sinyal vermeme durumunda aday artık sınavdan başarısız sayılabiliyor. Ayrıca kırmızı ışıkta geçmek, tehlikeli şerit değiştirmek, yayalara yol vermemek, emniyet kemeri takmamak gibi hata ve ihmallerin sınavdan kalma sebebi olarak sayılması devam ediyor. Ani fren yapma uygulaması 2017 yılında da devam ediliyor. Adayın 30 km hız ile giderken aniden frene basması isteniyor. Bu esnada araç stop ederse tekrar çalıştırmasına imkan veriliyor fakat ikinci kez stop ettirirse aday sınavda başarısız oluyor. 30 Dakika süren direksiyon sınavları 35 dakikaya yükseltildi ve fazladan verilecek 5 dakika ile adayın heyecanını yenmesi, aracın tanınması sağlandı. Direksiyon sınavlarında kursun başarısızlık oranı bir dönemde % 55 ve üzerinde olması durumunda kursa idari

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM