USD
3,9231
EURO
4,6106
ALTIN
162,3566

BUSMEK’ten ‘Renklerin Dili’

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) tarafından bu yıl ‘Renklerin Dili’ temasıyla hazırlanan ‘BUSMEK 12. Genel Sergisi’, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM), coşkulu bir törenle izlenime açıldı.

BUSMEK’ten ‘Renklerin Dili’
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren BUSMEK’in 12. Genel Sergisi, bu yıl ‘Renklerin Dili’ temasıyla Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) sanatseverlerle buluştu. Sergide, 40 branşta 2160 eser sanatseverlerin beğenisine sunuldu.


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, serginin açılışında yaptığı konuşmada, BUSMEK’in yaşam boyu eğitim anlayışıyla Bursalıların pek çok alanda sanat ve mesleki eğitim ihtiyaçlarına cevap verdiğini ve endüstrileşmenin ihtiyacı olan kalifiye elemanları yetiştirerek ülkenin sanayisine katkıda bulunduğunu söyledi.
Bursa’da, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının da BUSMEK ile yaşatıldığına işaret eden Başkan Altepe, “Bursa’nın üreten ve gelişen bir kent olmasını önemsiyoruz. Kimlikli, birikimli bir kent olan sanatkar şehri Bursa’ya hizmet etmek bizler için bir onur. Bursa’nın dünya liginde olmasını önemsiyoruz. Yapılan çalışmalarla da Bursa’nın yıldızı parlıyor” şeklinde konuştu.

“Hedef; üretime katkı sağlamak”
Bursa’nın gelişiminde üretimin ve insan odaklı faaliyetlerin çok önemli olduğunu belirten Başkan Altepe, “BUSMEK’in ana hedefi, insanımızın üretime daha fazla katkı sağlamasına destek olmaktır. Hedefleri olan Türkiye yolunda kendimizi, gerek sosyal ve kültürel yönden geliştirmemiz, gerekse ekonomik yönden üretime katkı sağlamamız gerekiyor. Onun için BUSMEK var, ilk zamanlar 5 yerde başlamıştı şimdi 30 noktayı aşkın yerde eğitim veriliyor. Bursa’mızın her köşesinde ve ilçelerinde BUSMEK var” dedi.
BUSMEK ile 12 yıldır Bursalılara ücretsiz sanat ve meslek eğitim kursları verildiğini anlatan Başkan Altepe, “BUSMEK, 220 branşta eğitimler veriyor ve özellikle yılda 30 bin kişi bu eğitimleri alıyor. Yabancı dilden el sanatlarına veya üretime yönelik her alanda eğitimler alıyorlar. Sadece Bursa’da değil, Balkanlar başta olmak üzere diğer ülkelerde de çalışmalarımız sürüyor. İhtiyaca yönelik kurslar açılıyor, üretime destek sağlanıyor. BUSMEK’te açıldığından bugüne dek 180 bin kursiyere mesleki eğitim verildi. Sergimizde de çok güzel eserler var, emeği göz nuru ürünlerinden dolayı BUSMEK kursiyerlerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.
Başkan Altepe, her geçen gün daha fazla Bursalının yararlandığı BUSMEK’in kursiyerlerinin istihdam noktasında da avantajlı olduğunu dile getirdi. Altepe, BUSMEK’in piyasaya hem yeni girişimciler kazandırdığını hem de iş dünyasının nitelikli işgücü ihtiyacına cevap vererek şehir ve ülke ekonomisine katkıda bulunduğunu söyleyerek, BUSMEK-KOSGEB işbirliği ile düzenlenen girişimcilik eğitimlerine katılan kursiyerlerin kendi işyerlerini açtığını da hatırlattı. Konuşmaların ardından Başkan Altepe ile protokol üyeleri, BUSMEK’te eğitim alarak, kazandıkları bilgi ve deneyimi iş yaşamında da geliştiren kursiyerlere sertifikalarını verdi. Başkan Altepe, protokol üyeleriyle birlikte serginin açılış kurdelesini kestikten sonra sergiyi gezdi ve eserleri ilgiyle inceledi. Törene AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ile Büyükşehir Belediyesi bürokratları, kursiyerler ve aileleri de katıldı.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM