USD
4,7240
EURO
5,4796
ALTIN
194,4130

Bursa’ya uluslararası standartlarda sağlık laboratuvarı

Bursa’da içerisinde tüberküloz, klinik ve klinik dışı laboratuvarlarını bulunduran yeni Halk Sağlığı Laboratuvarının inşasına başlandı.

Bursa’ya uluslararası standartlarda sağlık laboratuvarı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa’daki halk sağlığı laboratuvarlarının Balıkesir, Bilecik, Yalova, Çanakkale, Kütahya ve Eskişehir gibi illere de hizmet veren bölgesel nitelikte olduğuna dikkat çekti.

Laboratuvarları tek bir binada toplama gerekliliği duyduklarını dile getiren Dr. Akan, “Halen hizmet veren tüberküloz laboratuvarımız Heykel’de, klinik dışı su analiz laboratuvarımız Tophane’de ve klinik laboratuarımız ise Hamitler bölgelerinde bulunmakta. Laboratuvarlarımızın 3 farklı noktada olması hizmetin hızlı ve etkin bir şekilde verilmesini engellediği gibi ulaşım maliyetleri, personel görevlendirmeleri gibi konularda da sıkıntılar yaşamamıza sebep oluyordu. Yeni laboratuvarımızla birlikte daha hızlı ve etkili hizmet vermenin dışında personelimizi de daha etkin kullanma imkânına sahip olacağız. Ayrıca yeni laboratuvarımızda bulunacak soğuk hava depoları, laboratuvar kitlerinin saklanmasında önemli rol oynayacak” dedi.

Eylül 2018’de Tamamlanacak

Laboratuvarın 6 bin 720 metrekare kapalı alana inşa edildiği bilgisini veren Dr. Akan, “11 Milyon 500 Bin TL’ye mal olan laboratuvarımızın içinde aşı deposu, su kimya laboratuvarı, su mikrobiyoloji, kan laboratuvarı, kan laboratuvarı, tüberküloz laboratuvarı olacak. Nilüfer Toplum Sağlığı Merkezi arkasında bulunan araziye inşa edilen yeni laboratuvar Eylül 2018 yılında tamamlanacak” ifadelerini kullandı.

Merhum Özbek’in İsmi Verilecek

Yeni laboratuvara geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden eski Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Resul Özbek’in isminin verileceği belirten Dr. Akan, “Resul Bey, şehrimizde uzun yıllar hekimlik ve sağlık yöneticiliği yapmış tanıyan herkesin sevdiği ve takdir ettiği bir isim. Bizler de yeni laboratuvarımıza Resul Bey’in adını vererek onun isminin yaşamasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM