USD
6,0197
EURO
6,9241
ALTIN
229,3776

Bursa’ya 15 Yeni Sağlıklı Yaşam Merkezi Daha

Bursa’da sağlıkta dönüşümün birinci ayağı olan hastane yatırımlarının tamamlanmak üzere olduğunu dile getiren Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan, dönüşümün ikinci aşamasında koruyucu sağlık hizmetlerinin ön planda olacağının altını çizdi.

Bursa’ya 15 Yeni Sağlıklı Yaşam Merkezi Daha
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, devam eden sağlık yatırımları ve sağlıkta dönüşümün ikinci aşamasında Bursa’da yapılacak çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Bursa’da halen 6 hastane inşaatının devam ettiğine dikkat çeken Dr. Akan, “Gemlik ve Yüksek İhtisas Kardivasküler Cerrahi Hastane’sinin yapımında sona gelindi. Yenişehir, Kestel, Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi ve Şehir Hastanesi’nin de inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Hastane yatırımlarımız en geç 2019 yılında bitecek ve bu yatırımlarımız uzun yıllar şehrimizin ihtiyaçlarını karşılayacak.  Artık sağlıkta dönüşümün ikinci fazına geçiyoruz. Bu aşamada Sağlık Bakanlığı’nın stratejik hedef planları doğrultusunda acil sağlık hizmetleri daha da güçlenecek. Nitelikli sağlıklı hizmetleri olan; yanık tedavisi, reimplantasyon, inme tedavi gibi hizmetlerin yanında koruyucu sağlık hizmetlerine ağırlık verilecek” dedi.

15 Yeni Sağlıklı Yaşam Merkezi Geliyor

Dönüşümün ikinci aşamasında sağlıklı yaşam merkezlerinin önem kazandığını belirten Dr. Akan, “İlimizde şu an Yıldırım’da iki, Nilüfer ve İnegöl ilçelerinde birer olmak üzere 4 tane sağlıklı yaşam merkezi bulunmakta. Osmangazi ve Mudanya’daki sağlıklı yaşam merkezlerimizin de yakın bir zamanda hizmete girmesiyle bu sayı 6’e çıkacak. Yılsonuna kadar 15 yeni sağlıklı yaşam merkezinin ihalesine ve inşaatına başlamak istiyoruz. Yapılacak sağlıklı yaşam merkezlerinde; obezite ile mücadele ve sağlıklı beslenme birimi, tütünle mücadele ve sigara bıraktırma polikliniği, gebe bilgilendirme sınıfı, annelik okulu, kadın sağlığı bölümleri, ergenlik problemleri çözümü ve takibi, internet bağımlılığıyla mücadele, diyabetik hasta birimi, kanser tarama gibi çeşitli sağlık hizmetleri veren birimler olacak” şeklinde konuştu.

Aile Hekimliği Güçlendirilecek

Koruyucu sağlık hizmetlerinin temel taşı olan aile hekimliği sisteminin güçlendirileceğinin altını çizen Dr. Akan, “Şu an ilimizde yaklaşık 3 bin 500 vatandaşımıza bir aile hekimi düşüyor. Kademeli olarak bu sayıyı iki bin hastaya bir aile hekimi düşecek seviyeye çekmek istiyoruz. Yine aile hekimlerimizin koruyucu sağlık hizmetlerinin sunumunda daha fazla ön planda olmaları için çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM