USD
4,7171
EURO
5,4748
ALTIN
194,2117

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden Kamuoyuna Duyuru

Otobüs terminali işletmesiini BURULAŞ’a verilerek, Büyükşehir Belediyesi’nin zarara uğratılması konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından temyiz süreci başlatılacaktır. Zira 5216 nolu Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 26’ncı maddesinde; “…..

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden Kamuoyuna Duyuru
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Kamuoyuna yansıyan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs Terminali işletmesini Burulaş’a vermesinden kaynaklanan kamu zararı iddiası, Sayıştay ilamına yansımış olup, hukuki süreç henüz tamamlanmamıştır. Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından temyiz süreci başlatılacaktır.

Öte yandan Otobüs Terminali işletmesinin Burulaş’a devri tamamen yasa ve yönetmeliklere uygun olarak gerçekleşmiştir. Zira 5216 nolu Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 26’ncı maddesinde; “…..Büyükşehir belediyesi, ulaşım hizmetlerini belediye veya bağlı kuruluşlarının % 50’sinden fazlasına ortak olduğu şirketler ile bu şirketlerin % 50’sinden fazlasına ortak olduğu şirketlere, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine tabi olmaksızın belediye meclisince belirlenecek süre ve bedelle işletilmesini devredebilir” denilmektedir.

Söz konusu maddede devir için Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50’inden fazlasına ortak olduğu şirketlerden bahsedilirken, unutulmamalıdır ki Burulaş yüzde 100 sermayesiyle Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir ulaşım şirketidir.
Bir kamu kurumu olan Büyükşehir Belediyesi’nin, tamamı kendine ait bir şirkete işletme devri vermesi, ‘kamu zararından çok, kamu yararı düşünülerek atılmış bir adımdır. Bu uygulamada kamu kaynaklarının özel kişi ve kurumlara aktarılması veya rant sağlanması söz konusu değildir.
Temyiz sürecinin tamamlanması ve hukuki sürecin sona ermesinin ardından, gerekli çalışma yapılacaktır.

Kamuoyuna duyurulur.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM