USD
4,8072
EURO
5,6163
ALTIN
189,2497

BTSO, Tekstil Sektörünü Paris’e Taşıdı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Küresel Fuar Acentesi projesi ile tekstil sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 90 kişilik işadamı heyeti, Premiere Vision ve Texworld fuarlarında sektörün yeni trendlerini belirliyor.

BTSO, Tekstil Sektörünü Paris’e Taşıdı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Üyelerinin ihracatını artırmaya yönelik önemli adımlar atan BTSO, Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında üyelerini dünyanın önde gelen fuar organizasyonlarıyla buluşturmayı sürdürüyor. 3 yılda BTSO organizasyonuyla 120’ye yakın fuar organizasyonunda ziyaretçi ve katılımcı olarak yer alan BTSO üyeleri dünyanın moda başkenti Paris’te düzenlenen Premiere Vision ve Texworld Fuarlarına çıkarma yaptı. Pazartesi günü kapılarını açan Texworld Fuarı’nda BTSO üyesi 40 kişilik heyet incelemelerde bulundu. Türkiye’den 90 firmanın stant açtığı fuarda 35 Bursalı firma da ürünlerini ziyaretçilere sundu. Ayrıca Avrupa Komisyonu işbirliği ile fuar alanında düzenlenen ve yaklaşık 200 yabancı firmanın katılım sağladığı ikili iş görüşmelerinde yerini alan BTSO üyesi firmalar, yeni işbirliklerinin de yollarını aradı.

 

“4 YILDA ÇOK ÖNEMLİ FUAR ORGANİZASYONLARI DÜZENLENDİ”

Texworld Fuarı BTSO Heyet Başkanı Bayram Uçkun, düzenlenen iş gezisinin firmalar adına oldukça faydalı olduğunu ifade etti. Firmaların gerek fuar ziyaretiyle gerekse de düzenlenen ikili iş görüşmelerinde yeni iş bağlantıları kurma fırsatı yakaladığını belirten Uçkun, “Bu tür fuar ve ikili iş görüşmeleri organizasyonları sektörlerimiz ihracatını artırıyor. Odamız KOSGEB’in de destekleriyle birlikte üyelerine sağladığı desteklerle 4 yıldır çok önemli fuar organizasyonları gerçekleştirildi. Bu tür organizasyonlar kent ve ülke ekonomimize büyük katkılar sunuyor. Önümüzdeki dönemde de Başkanımız İbrahim Burkay ve Yönetim Kurulumuzun örnek çalışmalarıyla birlikte bu tür organizasyonların artarak devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu. Heyet Başkanı Bayram Uçkun, Premiere Vision Fuarı’na da BTSO üyesi yaklaşık 50 kişilik bir heyetin katılım sağlayacağını sözlerine ekledi.

 

“İHRACATIMIZI ARTIRMA FIRSATI YAKALIYORUZ”

Texworld Fuarı’nda katılımcı olarak yer alan Kükrer Tekstil Firması sahibi Ali Serdar Kükrer, fuar organizasyonları sayesinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteğini her zaman hissettiklerini söyledi. Fuarlar sayesinde ürünlerini dünyaya tanıtarak ihracatlarını artırma fırsatı yakaladıklarını dile getiren Kükrer, “Bu tür uluslararası organizasyonlarla ürünlerimizi dünyaya tanıtıyoruz. Rusya başta olmak üzere İngiltere Almanya ve Hollanda gibi birçok ülkeye ihracatımız var. İhracat hacmimizi her geçen gün artırmaya çalışıyoruz” dedi.

 

SEKTÖRÜMÜZÜN GELİŞİMİNDE FUARLARIN RÖLÜ BÜYÜK

Son 10 yıllık süreçte tekstil sektörünün önemli yerlere geldiğini ifade eden fuar katılımcısı Bünyem Tekstil Firması sahibi İsmail Pekayla, “Uzakdoğu, Pakistan ve Tayland gibi ülkeler tekstil sektöründe önemli işler yapmaya başladı. Ancak bizim ürün kalitemizi yakalamaları çok zor. Sektörümüzün bu gelişiminde fuar organizasyonlarının büyük önemi var. Fuarlar sayesinde şu anda yaklaşık 25 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. BTSO’nun fuarcılık çalışmalarında çok büyük katkısı var. Etkinlik süresince her zaman yanımızda bizlerle birlikteler. Bu durumdan çok memnunuz” şeklinde konuştu.

 

ERKEK GİYİMİNDE LACİVERT MODASI

Yaklaşık 10 yıldır Texworld fuarında stant açtıklarını söyleyen Erşat Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Er, fuarda erkek giyiminde siyah yerine lacivert ve gri renklerin tercih edildiğini söyledi. Ekose ve çizgili kumaşların trendinin yükseldiğini ifade eden Er, yabancı firmaların göstermiş olduğu ilgiden oldukça memnun olduğunu söyledi.

 

BTSO heyeti, KOSGEB ve BTSO’nun desteğiyle gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında Texworld ve Premiere Vision Fuarları ziyaretlerinin yanı sıra Paris Türk Ticaret Odası Başkanı ve yetkilileriyle de bir araya gelerek Fransa’daki ticaret ortamı hakkında fikir alışverişinde bulunacak.

 

1 AYDA 8 YURT DIŞI PROGRAMI, 300 KATILIMCI

Ayrıca Küresel Fuar Acentesi ve Ur-Ge Projeleri ile Bursalı firmalar 1 ay içerisinde Almanya, Fransa ve İran’daki 8 ayrı yurt dışı iş gezisi ile buluşuyor. BTSO’nun önümüzdeki bir aylık sürede her iki proje kapsamında düzenleyeceği 8 ayrı yurt dışı iş gezisi organizasyonuna 300’ü aşkın iş dünyası temsilcisi katılım sağlayacak. Almanya ve Fransa’da gerçekleştirilecek tekstil, gıda, mücevherat, makine ve raylı sistemler iş gezilerinin yanı sıra Gelecek İçin Kayda Değer (GEKAD) projesi kapsamında Paris’te firma ziyaretleri gerçekleştirilecek. Kimya sektörünün ‘Ur-Ge İle Kimya Sektöründe Katma Değerli İhracat Projesi’ kapsamında ise İran’ın Tahran kentine düzenlenecek olan iş gezisi ile önemli firmalarla ikili iş görüşmeleri etkinlikleri düzenlenecek.

 

Küresel Fuar Acentesi Projesi çerçevesinde BTSO tarafından düzenlenen iş gezisine KOSGEB de önemli destek sağlıyor. KOSGEB tarafından proje kapsamındaki organizasyona katılan firmaların ulaşım, konaklama, tercümanlık, rehberlik ve fuar giriş ücretleri için yüzde 50 oranında yakın ülkeler için 3.000 TL, uzak ülkeler için ise 5.000 TL’ye kadar destek veriliyor.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM