USD
4,7490
EURO
5,5592
ALTIN
198,8521

Amaç Kansere Farkındalık Oluşturmak

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, 1-31 Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında şehrin çeşitli noktalarında etkinlikler düzenledi.

Amaç Kansere Farkındalık Oluşturmak
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Toplumda kansere karşı farkındalık oluşturmak ve vatandaşları erken teşhis tarama yaptırmaya davet etmeyi amaçlayan etkinliklerin ilki, kadınların yoğun ilgi gösterdiği alışveriş yerlerinden olan Çarşamba Giyim Pazarı’nda gerçekleştirildi. Etkinlikte pazarcılar, ‘Erken Teşhis, Hayat Kurtarır’ sloganlı tişörtler giyerek, gün boyu yapılan alışverişlerde içlerinde meme kanseri farkındalık broşürlerinin ve KETEM davetiyelerinin yer aldığı karton çantaları vatandaşlara hediye etti. Ayrıca pazar alanında kurulan stantta vatandaşlara meme kanseri ve tarama yöntemleri hakkında bilgi verildi.

Kozahan’da yapılan bir diğer etkinlikte ise, tarihi han meme kanserinin sembolü olan pembe renge büründü. Öğrencilerinde destek verdiği etkinlikte İl Sağlık Müdürlüğü personelleri, ellerinde kanserle ilgili sloganların bulunduğu dövizler ile Kozahan’ın içinde yürüyerek kansere dikkat çekti. Yine etkinlikte Büyükşehir Belediye Bandosunun verdiği konser keyifle izlendi. Ayrıca gün boyunca hem Kozahan Bahçesine hem de Orhangazi parkında kurulan stantlarda vatandaşa yönelik bilgilendirme çalışmalarında bulunuldu.

Amaç Farkındalık Oluşturmak

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında il genelinde kansere karşı farkındalık oluşturmak için bir dizi etkinlikler gerçekleştirdiklerini dile getiren Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, meme kanserinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu belirtti. Kanser taramaları gönüllülük esasına dayadığını vurgulayan Dr. Akan, “Bu nedenle kadınların meme kanseri nedenleri, belirtileri, korunma, tarama, taramanın ne zaman ve nasıl yapılacağı hakkında bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi önemlidir. Kanser taramalarında başarı, kadınların taramalara katılımı ile başarıya ulaşabilir” dedi.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM