USD
4,6842
EURO
5,4998
ALTIN
195,1933

Akbaşlar’da kültür gecesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kaybolmaya yüz tutan kültürel değerleri yaşatmak adına İnegöl İlçesi’nin Akbaşlar Mahallesi’nde renkli bir programa imza attı.

Akbaşlar’da kültür gecesi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kaybolmaya yüz tutan kültürel değerleri yaşatmak adına kentin tüm ilçe ve mahallelerinde, programlar düzenleyerek önemli adımlar atmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından İnegöl İlçesi’nin Akbaşlar Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Karagöz Gölge Oyunu ile Karagöz ve Hacivat’ın eğlenceli atışmalarını izleyen vatandaşlar, Bursa’da ‘Menteşeli Cengiz’ olarak tanınan Cengiz Bütün’ün sevilen türküleriyle gönüllerince eğlendi. Menteşeli Cengiz, Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Araştırmaları Merkezi’nin (BAM) 2011 yılında Akbaşlar Mahallesi’ne yaptığı ziyarette kaybolan kültürel mirasın tespiti ve kayda alınması sırasında bu köyde yapılan çalışmaları da anlattı.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı Aziz Elbas, etkinliğe katılanlara selamlarını iletti. Akbaşlar Mahallesi Muhtarı Eyüp Arslan, günün anısına Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İnegöl’e ve Akbaşlar Mahallesi’ne yaptığı hizmetlerden dolayı bir plaket hediye etti. Ertuğrul Gazi Derneği Başkanı Mehmet Erim de Bursa Araştırmaları Merkezi (BAM) Koordinatörü Işık Demir’e, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin geçmiş yıllardan bu yana derneğin faaliyetlerine katkılarından dolayı plaket verdi. Ertuğrul Gazi Kültür ve Yaşatma Derneği’nin halk oyunları ekibi programda yöresel oyunlarını sergiledi. Program, Menteşeli Cengiz ve ekibinin seslendirdiği İnegöl çiftetellisine halkın katılımıyla sona erdi.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM