USD
3,8685
EURO
4,5492
ALTIN
156,2214

7 Asırlık Çarşıda Alışveriş Günleri Başladı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde düzenlenen ‘2. Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ coşkulu bir törenle başladı. Alışveriş Günleri, 7 asırlık geçmişe sahip Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesinde 31 Ağustos’a kadar sürecek. Her 100 TL’lik alışverişte müşteriler, 10 adet otomobil, 10 adet dizüstü bilgisayar ve 10 adet cep telefonu kazanma şansı yakalayacak.

7 Asırlık Çarşıda Alışveriş Günleri Başladı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Hayata geçirdiği projeleriyle rol model çalışmalara imza atan BTSO öncülüğünde Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi Belediyesi ve Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği tarafından düzenlenen alışveriş günleri açılış töreni ve kortej yürüyüşü ile başladı.

 

“DEĞİŞİMİ İYİ OKUMALIYIZ”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin 7 asırlık geçmişi ve yaklaşık 850 bin metrekarelik büyüklüğüyle dünyanın açık alandaki en güzel ve en özel alışveriş merkezleri arasında yer aldığını söyledi. İnsanların artık kapalı mekanlar yerine tarihiyle, kültürüyle bütünleşen alanları tercih ettiğini ifade eden Başkan Burkay, “Dünyada alışveriş kültürü hızla değişiyor. Bu değişimi iyi okumamız ve kurgumuzu oluşturmamız gerekiyor günü kurtaran değil, yeniliklere göre geleceğini bugünden kurgulayan Bursa hepimizin ortak hedefi” dedi.

 

40 MİLYON LİRALIK HEDEF

BTSO’nun da filizlenip büyüdüğü bu bölgeyi yeniden cazibe merkezi kimliğine kavuşturmak istediklerini ifade eden İbrahim Burkay, gerek fuar organizasyonları gerek de Ticari Safari Projesi ile Bursa’ya gelen yabancı alım heyetlerinin bölgenin ticaretine de katkı sağladığını vurguladı. Başkan Burkay, şöyle konuştu: “Bölgemiz, tarihi kimliğine yeniden kavuşuyor. Odamızda bulunan İç Fidan Han ve Kubbeli Hal’i tarihi dokusuna uygun olarak estetik bir mimari ile yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Kurumsal Gelişim Programı ile yaklaşık 1.000 firmamız, eğitim ve gelişim programlarımızdan faydalandı. 31 Ağustos tarihine kadar sürecek Alışveriş Günleri de esnafımızın ticaret hacmine katkı sağlayacak. Alışveriş günleri kapsamında 3 ay boyunca bölgemizde yaklaşık 40 milyon liralık ciro hedefliyoruz. Bu programımız hem çarşımıza hem de kent ekonomisine moral verecek. Payitaht Çarşı Alışveriş Günlerimizin başta çarşı esnafımız olmak üzere tüm Bursa’mıza hayırlı olmasını diliyor, herkesi alışveriş için çarşımıza bekliyoruz.”

 

TARİHİH ÇARŞININ ÖZÜNÜ KORUYACAĞIZ

Bursa Valisi İzzettin Küçük, ticaretin simgesi olan bölgenin özünü koruyarak ticareti canlandıran etkinliğin bölgeye önemli bir hareketlilik kazandırdığını söyledi. Çarşılar ve alışveriş merkezlerinin rakip olmadığını dile getiren Vali Küçük, “Bu bölgemiz sadece AVM değil ayrıca bir dinlenme ve buluşma yeri. Tarihin hissedildiği bu bölgenin canlanması için katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“BURSA ÇARŞILARI ÖRNEK OLUYOR”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın özellikli ve kimlikli bir kent olduğunu ifade etti. Alışveriş Günleri’nin çarşı ekonomisine ayrı bir canlılık kazandırdığını belirten Altepe, “Bursa tarih mirası bir kentimiz. Bu organizasyon çarşımıza daha fazla bereket getirecek. Alışveriş günleri esnafımızın yüzünü güldürecek. Etkinlikte dağıtılacak farklı hediyelerle alışverişe teşvik edilecek. Çarşı ayağa kalkarsa Bursa ayağa kalkar. Çarşımız, dünyaya örnek bir restorasyondan geçti. Herkes Bursa çarşılarımızı örnek alıyor. Artık restorasyonlarımızla çarşımız 4 mevsim boyunca yoğun ilgi görüyor. BTSO çarşımıza yönelik önemli eğitimler veriyor. Alışveriş Günleri ve çarşımıza her alanda sunduğu katkılarından dolayı BTSO’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

“ÇARŞI EKONOMİMİZİN KILCAL DAMARIDIR”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin Bursa ekonomisinin kalbinin attığı bir bölge olduğunu ifade edeerk, “Bu çarşılarda el değmedik yer bırakmadık. Şu anda İç Fidan Han’da gerçekleştirdiğimiz çalışmalar onay için kurulda bekliyor. Burayı yakında ayağa kaldıracağız. Koza Han ve Uzun Çarşı’daki çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Biz esnafımızın ayağa kalkmasını istiyoruz. Çünkü ekonomimizin kılcal damarları esnafımızdır. Onların gelişmesiyle Bursa ekonomimiz daha da büyüyecektir” şeklinde konuştu.

 

TÜRKİYE’DE EMSALİ YOK

BTÇH Başkanı Muhsin Özyıldırım, alışveriş günleri programının kent ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını  ifade ederek, “BTSO’ya yaptığı hizmetlerinden dolayı minnettarız. Türkiye’de emsali olmayan ölçekte ve büyüklükte bir şenliğe imza atıyoruz. Festival havasında çok güzel bir 3 ay geçireceğiz. Alışveriş günleri bölgenin ticaretinin canlanmasının yanı sıra kentin tanıtılmasına da büyük katkı sağlıyor. Biz şuna inanıyoruz, çarşı büyürse Bursa Büyür, Bursa Büyürse Türkiye Büyür” dedi.

 

3 AY SÜRECEK

Türkiye’nin en büyük hediye kampanyalarından birisi olan Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ne bu yıl yaklaşık 1250 firma akredite oldu. Bölge esnafının yoğun talebi üzerine alışveriş günlerini bu yıl 2 Haziran-31 ağustos tarihleri arasında düzenleniyor. Geçtiğimiz sene 200 bin hediye çekinin dağıtıldığı ve 20 milyon liralık cironun oluştuğu alışveriş günlerinde, çekilişle 10 adet otomobil, 10 adet akıllı cep telefonu ve 10 adet dizüstü bilgisayar dağıtılacak.

 

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM