USD
6,0197
EURO
6,9241
ALTIN
229,3776

300 Bin Şişe ile Sokak Hayvanlarını Beslediler

Osmangazi Belediyesi tarafından ilçenin farklı noktalarına yerleştirilen ‘Sokak Hayvanlarını Doyuran Geri Dönüşüm Kutuları’ (Pugedon) ile 2 yılda yaklaşık 300 bin pet ve cam şişe ile teneke kutu, geri dönüşüme kazandırılarak hem sokak hayvanlarının yiyecek ve su ihtiyaçları karşılandı, hem de doğanın kirlenmesinin önüne geçildi.

300 Bin Şişe ile Sokak Hayvanlarını Beslediler
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Osmangazi Belediyesi, sokak hayvanlarının beslenmesi ve geri dönüşüme katkı sağlanması noktasındaki iki hizmeti bir uygulamada toplayarak 2015 yılında pugedonları hizmete soktu. Güneş enerjisi ile çalışan pugedonlar, ön yüzünde bulunan iki gözün bir tanesine teneke kola kutusu, pet şişe, soda şişesi, meyve suyu kartonu, şampuan şişesi ve deterjan bidonları gibi atıkların atılması karşılığında, alt bölmede yer alan haznelerden birine mama döküyor. Ön yüzdeki diğer göze ise şişelerde kalan su döküldüğünde alttaki diğer hazne su ile doluyor. İlçede kedi ve köpeklerin yoğun olarak yaşadığı 8 farklı noktaya yerleştirilen pugedonlardan aylık ortalama 12 bin pet ve cam şişe ile teneke kutu toplanıyor. 2 yıldır hizmette olan pugedonlar ile yaklaşık 300 bin pet ve cam şişe ile teneke kutu geri dönüşüme kazandırılırken, karşılığında yüzlerce sokak hayvanının da beslenmesi sağlandı.

 

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Çevremizi temiz tutarken, sahipsiz hayvanların yiyecek ihtiyacını da karşılamak adına hizmete soktuğumuz pugedonların, vatandaşlarımız tarafından ilgi görmesi sevindirici. Sokak hayvanları yaz aylarında su bulmakta, kış aylarında ise yiyecek bulmakta zorlanıyor. Pugedonlar can dostların her iki ihtiyacını da karşıladığı için hayati önem taşıyor. Üstelik bunu sağlarken çevremizi de temiz tutmuş oluyoruz. Osmangazili hemşerilerimize gösterdikleri hassasiyet ve ilgi için teşekkür ediyorum ” dedi.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM