USD
5,8307
EURO
6,6925
ALTIN
220,1013

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Kutlu Olsun

Kamuoyunu doğru bilgilendiren ve kişisel hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir basın, demokrasinin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Basının özgür olmadığı bir ülkede gerçek anlamda demokrasiden, insan haklarından ve sosyal adaletten söz edilemez.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Kutlu Olsun
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Demokrasinin etkin bir şekilde uygulama alanı bulduğu ülkelerde önemli bir kamusal güç olarak kabul gören basın; toplumun geniş kesimlerini etkileyebilmekte ve yönlendirebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında basında sansürün, basını temel işlevlerinden uzaklaştırdığı ve objektifliğini gölgelediği yadsınamaz bir gerçektir. Ayrıca, basın mensuplarının çoğu zaman ne denli zor şartlarda görev yaptıklarını ve yeri geldiğinde hayatlarını dahi ortaya koymaktan çekinmeden gerekli her türlü fedakârlığa hazır olduklarını da unutmamak gerekir.

 

Özgür ve bağımsız bir basının, özgür ve bağımsız bir toplumun garantisi olduğu gerçeğinden hareketle; basın özgürlüğünün çeşitli uygulamalarla kısıtlanmadığı, fikirlerini beyan eden gazeteciler hakkında davaların açılmadığı ve gazetecilerin tutuklanmadığı bir gelecek temennisi ile 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlarım.

 Günal BAYLAN

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM