1900 Yıllık Tevrat’ı Polise Sattılar!

Adana'da 1900 yıllık olduğu öne sürülen deri üzerine yazılı Tevrat ele geçirildi.

25 Aralık 2012 10:22 Okunma:

Tarihi eser kaçakçılığının en çok gerçekleştirildiği topraklardan biri olan Türkiye’de 1900 yıllık olduğu iddia edilen Tevrat bulundu.

 

Adana’da 1900 yıllık olduğu öne sürülen deri üzerine yazılı ‘Tevrat’ ele geçirildi. Olayla ilgili biri öğretmen 4 kişi gözaltına alındı. Eserin tarihi nitelikli olup olmadığı Ankara’daki uzmanların incelemesinin ardından ortaya çıkacak.

 

KAÇAKÇILAR TEVRAT’I POLİSE SATTI

 

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro ekipleri, istihbarat çalışmaları sonucu alıcı kılığına girerek, tarihi eser pazarladıkları ileri sürülen Ş.C., Y.Ş. ile coğrafya öğretmeni T.N. ve S.C.D. ile anlaştı. Polis, 44 santimetre eni, 878 santimetre uzunluğunda, deri üzerinde İbranice yazılar bulunan eser için yüksek miktarda fiyata pazarlığa girişti.

 

Merkez Yüreğir ilçesinde bir otelin önündeki pazarlık polisin kimliğini açıklamasıyla sona erdi. Gözaltına alınan tarihi eser kaçakçısı 4 kişi, ‘eseri eskiciden aldıklarını’ öne sürerken, bu kişilerin eserin tarihini tespit için karbon testi de uygulattıkları öğrenildi. Kutsal kitap Tevrat’tan ‘bab’lar bulunan eserin 1900 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

 

Emniyet müdürlüğünde ifadesi alınan 4 kişi, ‘tarihi eser kaçakçılığı’ suçlamasıyla adli mercilere sevk edildi.

 

BENZER HABERLER

Bursa’nın nüfusu kaç milyon?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı 'Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları'na göre, Bursa'nın nüfusu 2 milyon 787 bin...

Kobani için ‘müze’ kararı!

Kobani kenti, 134 gün süren çatışmaların ardından IŞİD militanlarından arındırılırken, geriye harabeye dönmüş binalar kaldı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gitti ardından flaş açıklama geldi!

Toplantıdan sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'tan flaş bir açıklama geldi.

Serdar Bilgili ve Nazlı Çelik evleniyor!

Serdar Bilgili evlenmeme sözünü bozarak haber spikeri ile evlenme kararı aldı.

Meteorolojiden Bursa için uyarı!

Türkiye, önümüzdeki haftadan itibaren yoğun kar yağışının etkisine giriyor.

TV8’de Acun’u şoke eden skandal!

İddiaya göre Ilıcalı'nın Atılgan Poyrazoğlu ile arasını bozan ve magazin servisinin işinden olmasıyla sonuçlanan olay...

Bursa’da çocuk doktoruna çirkin saldırı!

Bursa’da bir çocuk doktoru, hasta yakınının saldırısına uğradı. Yaralanan doktor 10 gün iş göremezlik raporu aldı.

Başkanlık binasında sona doğru!

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ince işçilikleri ve çevre düzenlemesi başlayan yeni başkanlık binasının bahar aylarında hizmete alınacağını açıkladı....

Türkiye Berberler Ve Kuaförler Federasyonu tarafından “Milli Takım Şampiyonası Elemeleri” başlıyor!

Türkiye Berberler Ve Kuaförler Federasyonu tarafından oluşturulacak olan; 2015’in Şubat ayı itibari ile “Milli Takım Şampiyonası Elemeleri” başlıyor.

Yöresel Lezzetler Durağı konuklarını bekliyor!

Görükle Kadın Dayanışma Kalkınma ve Kültür Derneği üyeleri Nilüfer Belediyesi’nin desteğiyle açtıkları Yöresel Lezzetler Durağı’nda hem aile bütçelerine...